Tramwaj Świąteczny

2011-04-23

Muzeum Śląskie w Katowicach już po raz kolejny w okresie wielkanocnym zorganizowało przejażdżkę zabytkowym tramwajem, kursującym w wielu miastach naszego regionu. Przygotowana w tramwaju wystawa prezentowała obrzędy i zwyczaje wielkanocne na Śląsku i w Zagłębiu.
Z bezpłatnej przejażdżki tramwajem na zagłębiowskiej trasie skorzystał m.in. 80-letni Pan Ireneusz Słomka z Dąbrowy Górniczej.
Na koniec tego świątecznego materiału pewna niespodzianka…

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+
 • Bartek Gawlik

  Warto dodać że gdyby nie archiwalne fotografie których reprodukcje znajdują się we wnętrzu tramwaju jak i palmy które spłynęły na konkurs „Zagłębiowska palma wielkanocna” trudno było by przy okazji tej wystawy mówić o zwyczajach na Śląsku i Zagłębiu. Wspomniane fotografie jak palmy do aranżacji ekspozycji w tramwaju Muzeum Śląskiemu użyczyło Muzeum Zagłębia w Będzinie. Szkoda tylko że nasi koledzy i koleżanki z katowickiego muzeum jakoś zapominają o tym w kontaktach z mediami. Nawet bystre oko red. Będkowskiego nie zauważyło „ogromnego” podpisu przy fotografiach który ma chyba…1cm x 3 cm. Nieco abstrakcyjnie brzmią też słowa wypowiadającego się u podnóża będzińskiego zamku Adriana Pandera mówiącego o różnych regionach Śląska(?).
  Nie będę się już więcej czepiał, ważne ze tramwaj kursował i przypominał o dawnym wymiarze tych świąt które z równym namaszczeniem obchodzono po obu stronach Brynicy. Szkoda że dziś nie mają one tej atmosfery i znaczenia dla życia przeciętnego Ślązaka czy Zagłebiaka co kiedyś. Może jednak zgłębiając tradycje naszych przodków zwolnimy trochę tempo naszego życia i wrócimy do korzeni.

  Przy okazji chciałbym pogratulować świetnego pomysłu jakim jest Kanał 99. Kibicuję od samego początku, tym bardziej że widzę iż materiały tworzone są bardzo profesjonalnie, zarówno pod względem merytorycznym jaki montażowym. Doprawdy trudno się do czegoś przyczepić.
  Redakcji życzę wytrwałości i pomysłowości konsekwencji w działaniu.
  Osobiście cieszy mnie że redakcja nie traktuje szeroko pojętej kultury jako zła koniecznego i fakt że wreszcie jest wreszcie medium internetowe które chce w ciekawej formie przekazać garść informacji również z Będzina. Powodzenia.

 • Mariusz Bedkowski

  Witam
  To, że nam kibicujesz wiem choćby od Twojej żony (polecam każdemu materiał: „Konkurs w Muzeum Zagłębia”. Dobrawa – Pani Dobrawa ;) – to wręcz wymarzony rozmówca. Dziękujemy też za te miłe słowa, ale myślę sobie, że jak nas widzisz razem na tej zielonej trawce, to rozumiesz skąd takie efekty ;) Inna rzecz, że zawsze można coś poprawić i się do czegoś „przyczepić” cytując Twoje słowa.
  Ale tak na pewno nie odbieram Twoich wyjaśnień. Masz 100 procent racji Bartek, zresztą Ty tu jesteś fachowcem w tej kwestii. Nie lubię się tłumaczyć, ale bardzo chcę tutaj… Wiesz, nagrywaliśmy ten tramwaj dosłownie w biegu, wracając z sesji Rady Miejskiej. Bardzo nam zależało, żeby to mieć i „dokleić” nasze spontaniczne życzenia. Tramwaj stał tylko chwilkę, bo poganiały go następne, te kursujące wg normalnego rozkładu. A ja dopiero potem czytałem na ulotkach itp., że było dokładnie tak, jak piszesz. Nie miej, nie miejcie nam za złe… ;) Ja redagowałem tego newsa, więc zdecydowanie biorę to na swoją klatę.
  Pozdrawiam !

 • Bartek Gawlik

  Absolutnie nie mam/mamy niczego za złe:)
  Tutaj ewidentnie nawaliło Muzeum Śląskie.
  Tłumaczenie że materiały reklamowe poszły do druki zanim wypożyczyli od nas fotografie i palmy trochę niedorzeczne. Drukując ulotki nie wiedzieli co chcą pokazać?
  Materiał o ufo rewelacyjny! W sumie szkoda że nie wylądowało:)
  Może wtedy poprawiło by się otoczenie samego zamku jak i jego wnętrze które jest już mocno nadszarpnięte przez ząb czasu.

 • Mariusz Bedkowski

  Hehe, colą lekko się zakrztusiłem czytając ostatnią kwestię ;) Nawet dziś z koleżanką naczelną rozmawialiśmy o tych planach przebudowy Wzgórza Zamkowego, plany i plany… Już z 3 lata temu (2 prace temu) robiłem o tym materiał, były super projekty itd. Może naiwnie wierzę, że obecna władza zacznie coś działać w tym temacie, oby.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress