Będzin górą?

2012-04-10

Tak bojowe nastroje towarzyszyły prezentacji nowego hasła promocyjnego władz Będzina. Od pamiętnej konferencji na dziedzińcu będzińskiego zamku minął już prawie rok, dlatego postanowiliśmy sprawdzić dokonania lokalnej władzy. Pomoże nam w tym mieszkaniec Będzina, Pan Wiesław Cabaj, który wtedy tak odnosił się do zapowiedzi prezydenta miasta.

W zapowiadanych planach władz miasta było przede wszystkim stworzenie trzech szlaków miejskich: historyczno-edukacyjnego, przyrodniczo-rekreacyjnego oraz szlaku Nowej Kultury. Jak wówczas zapowiadał prezydent mają one tchnąć życie w będzińskie Wzgórze Zamkowe. Szlaków na razie nie widać, ale prace na wzgórzu trwają.

A zatem w tym punkcie – plus za trwające prace, minus, że rozpoczęły się zaledwie kilka tygodni temu. A co na to Pan Wiesław…

Pozostając w tematyce zamkowej zejdźmy do będzińskich podziemi. Tutaj oczywiście ciemno, ale w kontekście ówczesnych obietnic już zdecydowanie jaśniej.

Za podziemia od nas całkiem pokaźny plus. Już dziś chcemy tam zejść ponownie, oczywiście koniecznie z Panem Wiesławem.

„Obecnie w Będzinie mamy głównie lochy i podziemia” – tak wyzłośliwiał się metaforą autor materiału sprzed prawie roku. I patrząc w tym kontekście obiektywnie musimy przyznać, że władze miasta zbierają kolejne plusy.

Kończąc nasze krótkie podsumowanie ostatniego roku działań władz miasta pokusimy się o ocenę – według szkolnej skali ocen od 1 do 6, dajemy… mocną czwórkę.

Już za dwa miesiące, podczas zapowiadanego końca prac przy Strefie Aktywności w parku na Dolnej Syberce powiemy kolejne „sprawdzam!”.

Materiał „Będzin górą” z 10.05.2011: http://kanal99.pl/2011/05/bedzin-gora/

Autor: Kanal99

FacebookTwitterWykopGoogle+
 • Wiktor

  Mariusz a czy po zrobieniu tego materiału nie bolą Cię kolana ???

 • Mariusz Będkowski

  Miło, że już kilka minut po ukazaniu się materiału dałeś komentarz – tak Ci odpowiem…
  Ocena tylko moja i Pana Wiesława, ale zapraszamy do dyskusji ;)

 • marcind

  Szkoda że nie padło pytanie co z walącymi się kamienicami na wzgorzu zamkowym??? ….bo myslślę że będą wyglądały groteskowo obok wyremontowanych alejek, ogródka jordanwoskiego i miejsc magicznych (cokolwiek to by nie było;-)

  • prezes

   Z kamienicami w Będzinie to jest tak, że w większości są nieuregulowane sprawy własnościowe. Miasto wyremontuje za nasze pieniądze, a później znajduje się właściciel.

   • marcind

    ……to chociaz niech miasto poszuka inwestora który wybuduje cos estetycznego np.hotel w miejscu tych spalonych;-)

 • Mariusz Będkowski

  Poniekąd otworzyłeś puszkę Pandory Marcin i prawda jest taka, że to jest problem, z którym miasto prędzej, czy później będzie musiało się zmierzyć. Bo nawet jeśli tam stanie jeden „estetyczny” budynek, to co z całą resztą tych nieestetycznych… Przecież mówiło się już kiedyś o wysiedleniu mieszkających tam ludzi i znalezieniu im lokali zastępczych. Ja nie wiem, czy to jest dobre rozwiązanie, ale władza wkrótce będzie musiała zdecydować. Póki co daleko tam do „Będzin górą”.

 • marcind

  Najbardziej smutne jest to, iż mamy tu dokładnie powtórkę z tzw. rewiatalizacji centrum miasta, która to ograniczyła się do wybrukowania ul. Małachowskiego a centrum jak było „martwe” tak pozostało. Inwestycja komercyjna na wzgórzu zamkowym np. hotel, najprawdopodoniej ściągnęłaby kolejne, co spowodowałoby zainteresowanie pozostałymi obiektami. Przyjemnie by było w tak urokliwym miejscu zjeść obiad, czy napić się wieczorem piwka w jakimś fajnym pub-ie……..eh marzenia;-) …efekt będzie taki że każdy o zdrowych zmysłach będzie omijał wzgórze szerokim łukiem a jedynymi bywalcami pozostaną tam miejscowi pijaczkowie. Mam nadziej że się myle:-)

  • prezes

   Według mnie żeby zrobić porządek z miastem jest tylko jeden sposób, podwyższyć czynsz żeby nie każdego było stać na mieszkanie w centrum. Za pozyskane pieniądze wyremontować kamiennice w celu zasiedlenia ich przez ludzi na poziomie.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress