Śladami czeladzkich Żydów

2012-06-24

OPOWIEŚCI NIEOBECNYCH to seria audioprzewodników po dziedzictwie żydowskim w 11 miastach województwa śląskiego, stworzona przez Fundację Brama Cukermana z Będzina. To prawdopodobnie jedyny taki szlak w Polsce, który wykorzystując nowoczesne środki przekazu opowiada historię lokalnych społeczności żydowskich.

Audioprzewodniki przygotowane przez Fundację Brama Cukermana w niedługim czasie zyskały ogromne uznanie wśród pasjonatów kultury żydowskiej. Projekt Opowieści nieobecnych został doceniony również przez jury konkursu Śląska Rzecz 2011.

W środę, 20 czerwca,w szeregi miast województwa śląskiego na temat których powstały Opowieści Nieobecnych dołączyła Czeladź.

Podczas wycieczki można było wysłuchać interesujących i do tej pory nieznanych opowieści zawartych w audioprzewodnikach. Podróż po żydowskich śladach czeladzi, to niezwykle przejmujące doznanie jakiego doświadczyć może każdy kto wśród zgiełku otaczającego nas świata zechce zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tych którzy dziś są już Nieobecni.

Ujmująca muzyka i historia czeladzkich żydów jakiej mogły wysłuchać osoby zgromadzone na inauguracji projektu Opowieści Nieobecnych w Czeladzi zapewne na długo zapadną w pamięci uczestnikom wycieczki…… Nieobecni – a jednak nadal Obecni….

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress