Mur graniczny?

2012-06-05

Jak bumerang wraca temat odbudowy i restauracji będzińskich murów miejskich. W ubiegłym roku odbudowano i podświetlono fragment średniowiecznych umocnień od strony ul. Modrzejowskiej . Ale to tylko fragment większej całości. Teraz rodzi się pytanie: czy warto kontynuować przywracanie historycznej granicy średniowiecznego miasta?

Od kilku dni wokół tego tematu rozgorzała żywa dyskusja. Jedni pomysł chwalą i inni obawiają się, że urzędnicy chcą zasłonić problem mocno zaniedbanych kamienic. Najbardziej krytyczne opinie mówią nawet o utworzeniu getta w centrum miasta.

Kto ma racje w tym sporze? By odpowiedzieć na to pytanie postanowiliśmy odwiedzić z kamerą Powiatowego Konserwatora Zabytków, jednego z pomysłodawców odtworzenia kolejnych fragmentów fortyfikacji.

Pomysłowi od lat patronuje będziński wicestarosta.

Ponieważ część murów przebiega przez teren plebanii przy kościele św. Trójcy, zapytaliśmy o opinię gospodarza najstarszej będzińskiej świątyni.

A co na to mieszkańcy Będzina?

Odtworzenie historycznych murów mieszkańcom zapewne przypadnie do gustu, jeszcze tylko żeby za nimi rzeczywiście było ładnie.

Autor: Kanal99

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress