Świat Arciszewskich i Borkowskich

2012-06-10

Bronisław Arciszewski po przybyciu do Będzina w 1909 roku założył studio fotograficzne przy ul. Małachowskiego. W czasie II wojny światowej jego atelier przejął niemiecki fotograf – amator, a Arciszewski wraz z żoną i córką wciąż pracował w swoim dawnym zakładzie. Po wojnie nazwisko Arciszewskich powróciło na szyld rodzinnej firmy. Bronisław Arciszewski zmarł w 1964 roku, kilka lat później zmarłą też jego żona. Atelier przejęła wówczas ich córka Irena. Władze PRL-u nie mogły zgodzić się z tym, że prywatna firma znajduje się przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta i w 1970 roku przeniosły atelier do małego lokalu w Bramie Zuckermana. Irena Arciszewska prowadziła tam swój zakład do 1990. Trzy lata później zmarła.

Fotografie Bronisława Arciszewskiego to bezcenna dokumentacja życia społecznego i rozwoju miasta z pierwszej połowy XX wieku. Ponad 1 300 ocalałych, szklanych negatywów, stanowi jeden z najciekawszych archiwów fotograficznych w Polsce. Zbiór ten znajduje się w Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Na fotografiach Arciszewskiego widzimy mieszczaństwo i szlachtę z przełomu XIX – XX wieku, a także liczną w Będzinie przed II wojną światową, społeczność żydowską, infrastrukturę miasta.

Dziś dzieło Arciszewskiego kontynuuje inna, również rodzinna firma – Foto Borkowscy.

Borkowskich z Arciszewskim łączy specjalna więź. Fotografując Będzin i jego mieszkańców dokumentują życie miasta, tak tworzy się wyjątkowe archiwum, kopalnia wiedzy o naszych czasach dla historyków i przyszłych pokoleń.

Wojciech Borkowski, podobnie jak Muzeum Zagłębia, zbiera i konserwuje stare zdjęcia z Będzina, ratując wiedzę o ludziach, których już nie ma, a którzy wciąż pozostają żywi – dzięki zdjęciom Arciszewskich i Borkowskich.

Autor: Kanal99

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress