Zdążyć przed rakiem

2012-06-13

Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego chorujemy na nowotwory złośliwe. Niektóre z nich są w pewnym stopniu dziedziczne, inne atakują bez ostrzeżenia, są też takie nowotwory, na które pracujemy latami. Ponieważ leczenie raka jest trudne i nie zawsze skuteczne, najlepszym wyjściem są regularne badania profilaktyczne.

Rak piersi to najczęstszy i najgroźniejszy nowotwór występujący u kobiet. Metodą diagnostyczną pozwalającą na wykrycie tej odmiany nowotworu we wczesnym, bezobjawowym jeszcze klinicznie stadium rozwoju, jest mammografia. Między 11, a 13 czerwca przy Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej, każda kobieta, która dokonała wcześniejszej rejestracji mogła poddać się bezpłatnemu badaniu mammograficznemu.

Nowotwory potrafią rozwijać się latami w utajeniu, pierwsze objawy raka są nieraz widoczne dopiero po 10 latach. Systematyczna diagnostyka pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej i większe szanse na wyleczenie.

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć – to powszechnie znana zasada. Niestety, tylko teoretycznie. Bowiem gdyby było inaczej, to 5000 kobiet w Polsce nie umierałoby każdego roku na raka piersi. Profilaktyka – magiczne słowo, które może zdziałać tak wiele, ale dla niektórych kobiet wciąż znaczy tak mało…

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress