Dęby Pamięci

2012-07-14

Święto Policji, to czas awansów, nominacji i odznaczeń, zarówno samych policjantów, jak i tych, z którymi na co dzień pracują. W tym roku obchody święta funkcjonariuszy w Dąbrowie Górniczej odbyły się 11 lipca.

Tegoroczne Święto Policji zostało połączone z uroczystym odsłonięciem pamiątkowej tablicy i zasadzeniem 8 Dębów Pamięci, upamiętniających śmierć z rąk NKWD 8 dąbrowskich policjantów.

Dęby Pamięci to szczególne drzewa – upamiętniające 22 policjantów, którzy w pierwszych wojennych miesiącach, zostali aresztowani i wywiezieni do obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Wraz z nimi w kilku obozach znalazło się ponad dwadzieścia jeden tysięcy oficerów Wojska Polskiego, Obrony Pogranicza oraz Policjantów. Z rozkazu najwyższych władz ZSRR zostali uśmierceni strzałem w tył głowy. Pochowani w zbiorowej mogile nigdy już nie powrócili do ojczyzny.

Tegoroczna uroczystość obchodów święta policji była nie tylko chwilą podsumowania i wyróżnienia zasłużonych funkcjonariuszy, przede wszystkim był to dzień wielkich przeżyć dla rodzin, których najbliżsi, po wywiezieniu na wschód, nigdy nie powrócili do domów. Dopiero teraz po tak długim czasie, potomkowie Ofiar katyńskich mogli godnie pożegnać członków swoich rodzin, o których przez długi czas nie wolno było nawet wspominać.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress