Pola Negri – legenda kina

2012-09-22

Każdy artysta pragnie odnieść sukces, rozsławiając swoje nazwisko na całym świecie. Niektórym się to udaje. Właśnie tak było w przypadku Poli Negri, która jako pierwsza europejska gwiazda kina, odniosła sukces w Hollywood.

Pola Negri, a właściwie Barbara Apolonia Chałupiec swoją karierę filmową rozpoczęła w 1914 r. debiutując w Niewolnicy zmysłów. Późniejsza gwiazda kina niemego, zrealizowała w ojczyźnie 8 produkcji. Artystka w trakcie swojej działalności w kraju, przez 3 lata związana była z Sosnowcem.

W trakcie zwiedzania wystawy biograficznej poświęconej wielkiej diwe światowego kina, w Pałacu Schöna w Sosnowcu pojawiła się grupa zwiedzajacych. Korzystając z okazji zapytaliśmy mieszkańców Sosnowca co sądzą o muzealnej ekspozycji.

W wieku 25 lat Pola Negri wyruszyła na podbój Ameryki. Nowy Jork powitał polską gwiazdę jak prawdziwą królową srebrnego ekranu. Intensywna praca aktorska Negri przypada na lata 20.

Różne były przyczyny końca amerykańskiej sławy Poli Negri, ale niewątpliwie gwiazda zasłużyła sobie w tym czasie na miano bogini ekranu. W latach 30. aktorka wyjechała do Niemiec. Wtedy też powstały z jej udziałem najciekawsze europejskie filmy dźwiękowe. Po raz ostatni aktorka zagrała rolę Madame Habib w ” Księżycowych prządkach „. Zdjęcia kręcono w Londynie. Polę powitano tam bardzo entuzjastycznie. Szczególnie dla młodszych fanów była żywą legendą kina, którą pozostaje do dziś.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress