Badania archeologiczne na zamku w Siewierzu

2012-10-05

Najcenniejszym obiektem zabytkowym Siewierza, jak i jednym z najważniejszych w całym regionie jest czternastowieczny Zamek Biskupów Krakowskich, ślad dawnej świetności Księstwa Siewierskiego. Zamek, opuszczony przed dwoma wiekami, przez lata popadł w ruinę.

Wspomniane badania obejmują również swym zakresem zamkowe piwnice. By przystąpić do tych prac, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zlecił wykonanie ratowniczych badań archeologicznych. Są one konieczne, gdyż w gruzie w piwnicy znajdują się renesansowe i barokowe detale architektoniczne.

Dalszą celowością przeprowadzanych badań jest odsłonięcie murów XVII-wiecznej sieni, z której schodziło się do piwniczki. Działanie to jest konieczne zarówno ze względów naukowych jak i użytkowych.

Unikatowym znaleziskiem, jeśli chodzi o zamek siewierski jest również odnaleziona w części wykopu badawczego ceglana posadzka. Należy zaznaczyć, że po zakończeniu remontu piwnicy, by ją udostępnić archeolodzy będą musieli częściowo odtworzyć historyczne zejście ze sklepionym loszkiem.

Na chwile obecną, trudno jest określić, kiedy zakończą się prace prowadzone na zamku siewierskim. Jeśli finanse miasta i gminy Siewierz na to pozwolą już w przyszłym roku rozpoczną się prace projektowe związane ze stworzeniem zamkowego lapidarium.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress