Dzień Dawcy Szpiku

2012-10-19

W Polsce średnio co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, niestety tego dawcy nie znajduje. W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Będzinie odbył się Dzień Dawcy Szpiku, zorganizowany przez Fundację DKMS, największą w kraju baza dawców komórek macierzystych. Mimo ogromnych starań fundacji dawców szpiku jest wciąż zdecydowanie za mało. Decyduje o tym głównie mała świadomość społeczna.

Współorganizatorem Dnia Dawcy Szpiku było Starostwo Powiatowe w Będzinie.

18-letni Adrian już wcześniej zarejestrował się na stronie internetowej Fundacji DKMS. A skąd u niego potrzeba bycia potencjalnym dawcą szpiku kostnego?

W Powiatowym Dniu Dawcy Szpiku uczestniczyli również m.in. uczniowie będzińskich szkół, policjanci, a nawet miejscowi motocykliści.

Podczas krótkiej rejestracji potencjalnych dawców szpiku bardzo ważny jest dokument tożsamości oraz PESEL. Oczywiście w przypadku gdyby właśnie ta osoba okazała się genetycznym bliźniakiem chorego na białaczkę.

Niewątpliwie jest to bardzo odpowiedzialna decyzja. Ale warto pamiętać, że rejestracja zajmuje tylko chwile. Polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobranie 4 ml krwi. Robiąc tak niewiele, możemy zrobić tak wiele. Coś zajmującego zaledwie kilka minut po prostu może komuś uratować życie.

Autor: Kanal99

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress