Przedszkola będą tańsze?

2012-10-12

W ubiegłym tygodniu do konsultacji trafiła nowelizacja tzw. ustawy przedszkolnej, dzięki której już w przyszłym roku spadną opłaty ponoszone przez rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu. W ciągu kilku lat zwiększy się także liczba miejsc w placówkach.

Resort liczy, że nowe przepisy wpłyną na systematyczne zwiększanie dostępności wychowania przedszkolnego. Dziś do przedszkoli uczęszcza 72% dzieci w wieku od 3 do 5 lat, ale unijna średnia to ponad 80%.

Do upowszechnienia wychowania przedszkolnego ma się przyczynić ustawowe ograniczenie wysokości opłat pobieranych od rodziców za usługi świadczone przez przedszkola. Czy obniżenie stawki do złotówki nie doprowadzi jednak do kłopotów finansowych samorządu?

Obecnie to gminy same ustalają wysokość opłat za każdą godzinę przekraczającą bezpłatne ustawowe minimum. W zależności od warunków lokalnych opłaty wahają się od 1 złotówki do nawet 4 zł. Z planowanych obniżek cen w przedszkolach oczywiście najbardziej zadowoleni są rodzice maluchów.

Zapowiedź tańszych i bardziej dostępnych przedszkoli to niewątpliwie jedna z lepszych wiadomości jakie napłynęły w ostatnim czasie z Warszawy. Według zapewnień MEN w 2013 roku dotacja na przedszkola ma wynieść 320 mln złotych. Czy rządowe pieniądze wpłyną pozytywnie na sytuację placówek? Okaże się dopiero we wrześniu.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress