Dla tych, którzy odeszli…

2012-11-01

To dzień zadumy, refleksji i spokoju. Zgodnie z naszą tradycją w obchodzoną 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych bliskich. Zapalamy znicze, kładziemy na grobach wieńce i kwiaty. To dzień pamięci o tych, którzy odeszli, o tych, których nie ma już wśród nas.

W dniu Wszystkich Świętych na trzech będzińskich cmentarzach odbyła się już IX kwesta na rzecz ratowania zabytkowych grobowców. Organizatorem zbiórki pieniędzy jest Towarzystwo Przyjaciół Będzina.

Wśród wielu osób kwestujących był m.in. Sławomir Pietras, Honorowy Obywatel Będzina.

W kweście organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina uczestniczą przedstawiciele bardzo różnych środowisk. Z puszkami można spotkać uczniów, nauczycieli, polityków, czy ludzi kultury.

W dotychczasowych ośmiu kwestach Towarzystwu Przyjaciół Będzina udało się zebrać kwotę ponad 125 000 złotych. Za te środki odnowiono już m.in. zabytkowy grobowiec ofiar katastrofy w kopalni Reden, groby rodzin Chorzelskich, Khalów i Siedleckich. W najbliższych planach towarzystwa jest renowacja nagrobka Teofila Hillera, nauczyciela z Małobądza zmarłego w 1910 roku.

Autor: Kanal99

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress