Szlakiem kultury żydowskiej

2012-11-08

Jak już informowaliśmy ostatnio w związku z kilkumiesięcznym remontem będzińskiego zamku, Muzeum Zagłębia zachęca wszystkich turystów do odwiedzania drugiego obiektu placówki, Pałacu Mieroszewskich. Od niedawna muzeum oferuje również zwiedzanie odnowionej Synagogi Mizrachi, która znajduje się w podziemiach kamienicy przy ul. Potockiego 3.

Cenne polichromie zdobiące synagogę wykonane zostały w latach 1925-1930. Ich autorem był najprawdopodobniej Altek Wiener, syn ówczesnego właściciela kamienicy.

W sierpniu bieżącego roku będzińska synagoga została wyróżniona pierwszym miejscem w prestiżowym ogólnopolskim konkursie.

Bogate polichromie zachowały się również w będzińskim Domu Modlitwy Cukermana. Barwne malowidła odrestaurowano tutaj za sprawą Fundacji Brama Cukermana.

Podążając szlakiem żydowskim po Będzinie oczywiście nie sposób także pominąć tzw. „nowy cmentarz żydowski” położony na północnym zboczu Góry Zamkowej. Cmentarz był użytkowany do końca lat 70. XIX w. Podczas II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Patrząc na karty historii warto pamiętać, że przed wybuchem wspomnianej wojny Będzin był zamieszkiwany niemal w 50 % przez ludność żydowską. Z tego powodu miasto często nazywano „Jerozolimą Zagłębia”.

Autor: Kanal99

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress