Ratunek dla Cementowni Grodziec?

2012-12-03

Grodziecka cementownia to jeden z największych poprzemysłowych zabytków województwa śląskiego. Jej przeszłość jest imponująca – uruchomiona w 1857 roku, była pierwszym w Polsce i piątym tego typu zakładem na całym świecie. Dziś cementownia to jednak opustoszała ruina, której przyszłość maluje się w ciemnych barwach.

Obok grodzieckiej cementowni nie da się przejść obojętnie. Niewątpliwie robi ona wrażenie swoją wielkością. Jednocześnie jej widok przygnębia. Opuszczona, wygląda na zamieszkałą przez duchy wspomnień…

Już wkrótce malownicze ruiny cementowni mogą zniknąć, choć jeszcze parę lat temu nawet nie dopuszczano takiej myśli.

Będziński obiekt jest jedną z najstarszych cementowni w Europie. Na początku 2010 roku został on wpisany na Zagłębiowską Listę Zabytków Techniki. Władze miasta i powiatu mają nadzieję, że po mimo trudności uda się ocalić obiekt od zapomnienia i całkowitej dewastacji.

Dziś cementownia choć zniszczona, a wstęp na jej teren jest wzbroniony, cieszy się dużą popularnością wśród fotografów, amatorów historii i niestety paintballowców. Jak dalej potoczą się losy malowniczego obiektu nie wiadomo. Pewne jest jedno, o „Cementowni Grodziec” nikt nie zapomniał, a nowe decyzje w sprawie jej zabezpieczenia zapadną już 5 grudnia.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress