Szopka bożonarodzeniowa w Panewnikach

2012-12-27

Bazylika Ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach, urokliwe miejsce gdzie czas zawsze płynie znacznie wolniej. Od wielu lat klasztor słynie także z pięknej szopki bożonarodzeniowej, jednej z największych w Europie budowanych wewnątrz świątyni. Ogromna szopka co roku zachwyca tłumy zwiedzających z całego Śląska. Poza Świętą Rodziną z maleńkim Jezusem prezentuje również sceny z życia założyciela zakonu, św. Franciszka z Asyżu.
Oprócz tradycyjnej szopki w Bazylice od Bożego Narodzenia aż do 2 lutego można również zwiedzać żłobek ruchomy. Tutaj prezentowane są także liczne mniejsze szopki z Afryki, Hiszpanii, Włoch, czy Tanzanii.
Z kolei na terenie ogrodu klasztornego znajduje się żłóbek, w którym przebywają żywe zwierzęta: kucyki, owce, kozy, bażanty, gęsi, czy kaczki.

W tym roku szopkę bożonarodzeniową z prawdziwymi zwierzętami można również oglądać pod murami kościoła św. Trójcy w Będzinie.

Jak widać bogata tradycja szopek bożonarodzeniowych niezmiennie trwa, umilając nam ten wyjątkowy świąteczny czas. Dodajmy tylko, że tą będzińską można jeszcze zwiedzać do 6 stycznia.

Autor: Kanal99

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress