Grypa atakuje!

2013-01-08

Koniec starego i początek nowego roku w Polsce ponownie okazał się okresem wzmożonych zachorowań na grypę. Wśród chorób układu oddechowego jest również niezwykle niebezpieczny wirus AH1N1, czyli tzw. świńska grypa. Przypadki AH1N1 odnotowano m.in. w Dąbrowie Górniczej i Będzinie. Niestety w będzińskim szpitalu zmarł 55-letni pacjent, drugi mężczyzna nadal walczy o życie.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach odnotowała już 4 ofiary śmiertelne wirusa AH1N1 w województwie śląskim. W pierwszym tygodniu stycznia o 100 % wzrosła też liczba wszystkich zachorowań grypowych.

Objawy wirusa AH1N1 w zasadzie niczym nie różnią się od innych, dużo mniej niebezpiecznych wirusów dróg oddechowych. Ale tzw. świńska grypa postępuje u pacjenta dużo szybciej.

Niektórzy mówią już o epidemii grypy w naszym kraju. Lekarze podkreślają, że ciągle nie jest za późno, aby się zaszczepić.

Niestety na teraz nie jesteśmy przygotowani do walki z chorobami układu oddechowego. Przeciw grypie zaszczepiło się zaledwie 4 procent Polaków. Dla porównania w Niemczech zrobiło to aż 80 % obywateli, niewiele mniej także w takich krajach jak Włochy, Grecja, czy Hiszpania. Lekarze przewidują, że sezon „na grypę” potrwa jeszcze do marca.

Autor: Kanal99

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress