Wyłudzenia „na wnuczka”

2013-03-23

- Babciu, pilnie potrzebuję pieniędzy… – taki telefon może odebrać niemal każdy z nas, nie zdając sobie sprawy, że może mieć do czynienia z przestępcą. Oszuści działający metodą „na wnuczka” wprowadzają swoje ofiary w błąd podając się za członka rodziny. Prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara sama „zgaduje”, że rozmawia z kimś z rodziny – wnuczkiem, bratankiem, siostrzenicą.

Oszustwo metodą „Na wnuczka” to wyjątkowo perfidny rodzaj przestępstw, w których ofiarami padają przede wszystkim osoby w podeszłym wieku.

Niestety naiwność starszych osób przestępcy wykorzystują bezwzględnie, czasem nie zostawiając im pieniędzy nawet na lekarstwa .

Schemat metody „na wnuczka” jest od lat znany. Przestępca dzwoni do starszej osoby i udając członka rodziny prosi o pożyczkę. Później szuka pretekstu, by po pieniądze wysłać kogoś innego. Przestępcy, wciągając ofiarę w swoją grę pozorów, sprawiają, że nawet nie wie kiedy traci oszczędności życia.

Policjanci apelują o rozwagę w kontaktach z osobami, które podając się za naszych krewnych, proszą o pomoc finansową. Jest to typowe zachowanie dla osoby próbującej wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”. Pamiętajmy aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress