Dumni Zagłębiacy

2014-03-19

W Sosnowcu od dwóch miesięcy funkcjonuje Stowarzyszenie „Zmieniaj Sosnowiec”, a „Dumni Sosnowiczanie” to ich projekt, chcą nie tylko bronić dobrego imienia Sosnowca, ale również rozbudzić mieszkańców np. poczuciem humoru.

Staramy się docierać do ludzi, którzy pochodzą z Zagłębia, Sosnowca żeby ten przekaz pozytywny nieśli dalej, mało kto wie ze Jacek Cygan jest z Sosnowca. Warto też ludziom przypominać ze Sosnowiec to jest dumne miasto i mamy swoich bohaterów – mówi Piotr Nicpoń ze Stowarzyszenia „Zmieniaj Sosnowiec”. Jest również wiele ciekawych miejsc, które można podziwiać i nie trzeba się wcale ograniczać do samego Sosnowca, bo „Dumni Sosnowiczanie” mają więcej planów.

Mamy w planach powołanie stowarzyszenia obejmującego całe Zagłębie to są bardzo konkretne plany – mówi Dominik Kowalski, członek stowarzyszenia.

To kolejny krok, ale można iść znacznie dalej. Mieszkańcy, którzy włączyli się w akcję przesyłają zdjęcia miejsc, które przecież warto zobaczyć. Takich miejsc w Zagłębiu jest bardzo dużo, związanych z kulturą, religią czy historią. Zielonych miejsc na mapie też tu nie brakuje, jak mówią członkowie stowarzyszenia, Zagłębie to przecież zielona płuca Śląska, a więc jest się czym pochwalić.

Chcemy organizować jako stowarzyszenie wycieczki dla Ślązaków po Zagłębiu, bo Ślązacy nie znają tak naprawdę Zagłębia Dąbrowskiego – mówi Piotr Nicpoń ze stowarzyszenia „Zmieniaj Sosnowiec”.

Bierzemy udział w dyskusji publicznej. Wyraziliśmy ostatnio zdanie na temat spalarni śmieci, wyrażamy zdanie na temat budżetu obywatelskiego. Wiążemy duże nadzieje z budżetem, to jest właśnie to, czego chcemy – żeby mieszkańcy oddolnie decydowali o sprawach miasta – mówi Dominik Kowalski, członek stowarzyszenia.

Urząd miasta w Sosnowcu, niedawno uchwalił budżet obywatelski, przeznaczają 3 mln złotych na ten projekt. Biorąc pod uwagę zaangażowanie mieszkańców, to możemy się spodziewać, że zmiany na pewno będą widoczne i zgodne z duchem czasu.

 

Autor: admin

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress