Jak Ślązak z Zagłębiakiem…

2014-03-20

Śląsk kontra Zagłębie – dowcip, czy twardy stereotyp? Maciej Klimek pokazuje niezwykłe problemy – zwykłych ludzi. Wystawa na dworcu przedstawia sylwetki, które trzymają kartki z opisem. Mężczyzna z Sosnowca, też ma tu swoje miejsce. „Dumni Sosnowiczanie” zareagowali jednak szybko i zaprotestowali. 

Widać że są stereotypy, ostatnio właśnie na facebooku widziałem, było zdjęcie samochodu z karteczką – nie jestem z Sosnowca – to samochód zastępczy – mówi mieszkaniec Katowic.

To niezwykłe problemy – zwykłych ludzi. W Katowicach na dworcu kilka dni temu pojawiły się sylwetki na zdjęciach, wraz z komentarzem. Jestem gruba to nie znaczy, że nie jestem fajna – mówi mieszkanka Katowic.

Wystawa pod tytułem „Zwykli Niezwykli” przedstawia stereotypy, nie da się przejść obok niej obojętnie. Zdjęcia wywołały już falę dyskusję, niektórzy poczuli się urażeni, bez względu na wydźwięk wystawy i odczucia, ożywiona reakcja się pojawiła.

One prowokują do myślenia, nawet jeśli czasem wywołują reakcje niechętne, szczególnie tych którzy są bohaterami, wywołują efekt pożądany w postaci dyskusji, krytyki, niezadowolenia – mówi dr Tomasz Słupik z Uniwersytetu Śląskiego. Ekspozycja s prowokowało również do innej reakcji, w formie – protestu. Urażeni poczuli się „Dumni Sosnowiczanie”, według nich wystawa nie łamie stereotypów, ale wręcz przeciwnie zwyczajnie je eksponuje.

Konflikt pomiędzy Śląskiem i Sosnowcem jest sztucznie wykreowany, ponieważ tutaj ważne są aspekty historyczne, nie kulturowe czy gospodarcze, bo przecież jesteśmy tym samym regionem, podobnym gospodarczo – tłumaczy prezes Stowarzyszenia „Zmieniaj Sosnowiec” Mateusz Wiatr.

Według twórcy wystawy Macieja Klimka – socjologa, taka reakcja właśnie pokazuje, że stereotypy są. Sam autor jest na tych zdjęciach, pokazuje, że lubi ubierać się ekstrawagancko, i jak mówi, spotkał się z okrutnym odbiorem tego przesłania. A konflikt na linii Śląsk – Sosnowiec, pojawia się często i wszędzie. Wiele stowarzyszeń wystosowało list do Urzędu Marszałkowskiego, że to bardziej powiela stereotypy niż je likwiduje, natomiast chyba państwo nie zrozumieli, że te kartki i ci ludzie prezentują stereotypy które ich bolą i ich dotykają. To nie jest przez nikogo wymyślone. - tłumaczy Maciej Klimek, twórca wystawy.

Według doktora Tomasza Słupika z Uniwersytetu Śląskiego, efekt jest, ale wszystko zależy od naszego podejścia: Jeżeli oprócz tego ze są dumni z tej grupy, do której przynależą, że umieją znaleźć dystans i w jakimś stopniu się umieją śmiać. Wielu twierdzi, że humor żydowski często taki czarny i ostry, jest tworzony przez samych Żydów.

Ale często to co niektórzy postrzegają jako zabawne, nie musi bawić grypy, których problem dotyka. Spór kulturowy, albo też historyczny na granicy Brynicy, dziś zamienia się w dowcipy, ale rasizm w Polsce według obcokrajowców niestety jest:

W Polsce jest tak, że ludzie nie chcą poznawać nowych osób, nie chcą rozumieć kultury innych, to Polaków mocno ogranicza w oczach całego świata, ponieważ jeśli nie chcesz się uczyć i rozumieć innych ludzi, nigdy nie przełamiesz stereotypów, nigdy nie doświadczysz nowych rzeczy w życiu, i zawsze pozostaniesz na takim poziomie, kiedy można osiągnąć znacznie więcej – mówi Jeff Flash Thompson z USA.

Komentarze to realny i żywy problem, a dzisiaj trzeba być po prostu odważnym, żeby walczyć ze stereotypami.

 

Autor: Agnieszka Niewolańska

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress