Przyszłość Ukrainy

2014-03-14

Przyszłość Ukrainy oraz sytuacja w jakim aktualnie znajduje się ten kraj to temat poruszany w mediach od wielu tygodni. Głosy w tej sprawie zabierają politycy z całego świata oraz specjaliści. W piątek Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu zorganizowała debatę poświęconą problemom naszego wschodniego sąsiada. – Jest to taki swoisty ukłon w stronę przede wszystkim naszych studentów, którzy pochodzą z Ukrainy i tutaj w Sosnowcu zdobywają wiedzę, właśnie na naszej uczelni. Od samego początku Wyższa Szkoła Humanitas bardzo mocno wspierała ukraińskich obywateli. - mówi rzecznik uczelni Izabela Kieliś.

To co dzieje się na Ukrainie z zainteresowaniem śledzi cały świat. Scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji jest wiele. Jak podkreślał dr Tomasz Słupik najlepszym z nich jest współpraca z Unią Europejską. – Sytuacja wciąż jest na Ukrainie bardzo poważna. W tej chwili kraj ten walczy o swoją integralność terytorialną i pewną stabilność. Mam nadzieje, że poprzez pomoc zachodu, przede wszystkim NATO i UE, uda się Ukrainę włączyć do struktur europejskich w pewnej dłuższej perspektywie. - komentował politolog Uniwersytetu Śląskiego dr. Tomasz Słupik.

W debacie na temat przyszłości Ukrainy głos zabrał również redaktor Krzysztof Mroziewicz. Znany dyplomata i publicysta stwierdził że to co dzieje się za nasza wschodnią granicą to „autorski problem Putina”. Red Mroziewicz dodał – To jest kreacja Putina. On od dawna chciał coś z Ukrainą zrobić, wiedział doskonale, że odejście Ukrainy od tego korpusu, w którym ona tkwi oznacza właściwie odcięcie Rosji od dobrych ziem oraz krótkiego czasu wegetacji roślin.

Jeden ze studentów WSH, pochodzenia ukraińskiego w trakcie debaty podkreślał, że sytuacja która aktualnie panuje w jego ojczyźnie nie powinna być porównywana do żadnych wydarzeń historycznych. – Nie warto tego porównywać bo dziś nie walczy się o te same idee o które się walczyło pięćdziesiąt lat temu. Teraz walczymy o niepodległość państwa. - mówi Artur Kostiw.

Warto zaznaczyć ,że Sosnowiecki Humanitas mocno zaangażował się w pomoc ukraińskim obywatelom. - Kolejnym naszym projektem była zbiórka, którą rozpoczęliśmy dwa tygodnie temu. Zbiórka dla osób znajdujących się na Majdanie. Przeprowadziliśmy to wspólnie ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, miastem partnerskim Bytom oraz Konsulatem Rzeczpospolitej Polski. – mówi Alesia Aliakhnovich z Biura Współpracy z Zagranicą WSH.

Zorganizowana w Humanitasie debata, była zatem nie tylko próba naukowej i publicystycznej refleksji nad tym co dzieje się na Ukrainie, ale też ukłonem w stronę ukraińskich studentów i wszystkich osób, które za naszą wschodnią granica walczą o swoją integralność terytorialną oraz wolność.

 

Autor: admin

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress