Polska bez PIT?

2014-04-10

Do 31 kwietnia 2014 roku upływa termin składania zeznania PIT za 2013 rok. Dla wielu osób to czas walki z biurokracją. Republikanie postanowili również zawalczyć z „papierowym molochem”. 

Mam taki problem, że rozliczenie nie jest z jednego zakładu pracy, byłem też zarejestrowany jako bezrobotny i mam do rozliczenia z trzech firm i mam z tym problem.

- tłumaczy mieszkaniec Katowic, który korzysta z pomocy fachowców z Urzędu Skarbowego.

Urzędy Skarbowe w tym okresie pracują wyjątkowo intensywnie, nawet w takich miejscach jak Centra Handlowe, gdzie swoje stanowisko, koło witryn sklepowych, przygotowali urzędnicy. Jak informują, Polacy potrzebują pomocy:

Najwięcej problemów obecnie jest z ulgą, z tytułu wychowania dzieci, tam jest wiele zmian, odnośnie ulgi internetowej również są problemy, no i dochody uzyskany za granicą też sprawiają kłopot - tłumaczy Mariola Szymczyk z Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Kłopoty dla Krzysztofa Sikory to zbyt wiele kolorowych formularzy:

Pani łaskawie przyjęła za trzecim razem moje dokumenty, za pierwszym razem odrzuciła je, ze względu na to, że formularz był nieaktualny, a formularz został pobrany ze strony Urzędu dzień wcześniej. – tłumaczy.

Według badań – 71 % osób w tym roku złoży zeznanie bezpośrednio w Urzędzie, a jedynie – 37 % Polaków samodzielnie wypełniła PITy. Jeśli chodzi o 1 % naszego podatku, który trafia do Organizacji Pożytku Publicznego, to z tego przywileju skorzysta – 70 % Polaków.

Republikanie postanowili zawalczyć z biurokracją, dlatego zorganizowali ogólnokrajową akcję Polska bez PIT. Przemysław Wipler odwiedził Urzędy Skarbowe na Śląsku.

Podatek PIT to 5 milionów emerytów i rencistów, za których PITy wypełniają urzędnicy w ZUSie i KRUsie, a my tracimy jako podatnicy na tym pieniądze. Tych pieniędzy brakuje na wiele innych rzeczy. Ostatnio przesuwano pieniądze z remontu dróg na rzecz opiekunów dzieci niepełnosprawnych, a w tej samej sytuacji pieniądze są marnowane. Co najmniej 2 miliardy na wypełnianie PITów.

- tłumaczy Prezes Stowarzyszenia Republikanów, Przemysław Wipler. Według polityków, w urzędach tracimy niepotrzebnie czas i energię.

bo kiedyś w służbie bezpieczeństwa były teczki na obywateli, teraz są w Urzędach Skarbowych, tak gromadzą informacje o naszych dochodach, o tym co robimy, jak żyjemy. W normalnych kraju podatnik, zwykły Polak nie powinien mieć powodu chodzić do Urzędów Skarbowych, niech to zostanie tylko dla przedsiębiorców.

- tłumaczy Prezes Stowarzyszenia Republikanów, Przemysław Wipler.

Kongres Nowej Prawicy idzie o krok dalej:

To krok w dobrym kierunku, my będziemy to popierać, ale cały czas uważamy, że należy całkowicie zlikwidować podatki dochodowe, nie może być tak, żeby ludzie byli karani podatkiem za to, że zarabiają pieniądze.

- tłumaczy Dominik Kowalski z Kongresu Nowej Prawicy.

W Wielkiej Brytanii można się rozliczać raz na 5 lat i nie ma takiego obowiązku, żeby latać z takim plikiem papierów i załatwiać formalności.

- dodaje Piotr Nicpoń ze Stowarzyszenia Republikanów z Sosnowca.

Politycy muszą teraz uzbierać 100 tysięcy podpisów aby wprowadzić pomysł i projekt obywatelski do sejmu.

Autor: Agnieszka Niewolańska

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress