Będzin Zdrój?

2014-04-02

Prognozy ekologów są wyjątkowo optymistyczne. Nasze miasto nie tylko pięknieje, ale również jest wyjątkowo czyste, a wodę można spożywać prosto z kranu. Wciąż trwają badania nad „czystością” tej teorii, ale już dziś wiadomo, że za niedługo możemy spożywać Będziniankę. 

Jak pokazały badania ekologów, miasto Będzin ma przed sobą przejrzystą i zdrową przyszłość.

Czarna Przemsza już od dawna jest dobrze zarybiona i przebywanie na bulwarach w pobliżu wody i głębokie oddychanie wilgocią parującą z Przemszy, jest niezwykle zdrowe, ci którzy spacerują są już na oko zdrowsi – tłumaczy radny Powiatu, Adam Lazar.

Mieszkańcy biorą głęboki oddech i zastanawiają się, gdzie w Będzinie jest woda lecznicza?

Jakie są tu wody zdrojowe – ta rzeka ? Ani świeżego powietrza, ani wody termalnych raczej nie ma.

Za to pojawił się świeży pomysł. Wszystko za sprawą radnych z Europy Plus, którzy złożyli wniosek o zmianę nazwy – dla miasta Będzin. I Jeżeli wniosek przegłosuje Rada Miasta- to Będzin przemieni się w prawdziwe uzdrowisko – Będzin Zdrój.

Sygnały idące z Wydziału Ochrony Środowiska, mówiące, że powietrze jest coraz bardziej świeższe i zdrowsze i sygnały z górek małobądzkich, gdzie badania wykazały bardzo dobrą i zdrową wodę płynącą z kranu – tłumaczy radny z klubu Europa Plus, Adam Szydłowski.

Te walory należy nie tylko docenić, ale wykorzystać tę szansę na rozwój. To również szansa, na przypływ gotówki, bo Będzin Zdrój mógłby pobierać opłatę uzdrowiskowa. My idąc tym tropem dotarliśmy do prawdziwego źródła pomysłu – czyli do źródełka na Górze Św. Doroty.

Jak głosi legenda wszyscy którzy mają kłopoty ze wzrokiem powinni napić się tej wody, żeby przejrzeć na oczy i w inny świetle zobaczyć świat, ten prawdziwy – dodaje radny klubu Europa Plus, Adam Lazar.

Ten świat dookoła jest wyjątkowo atrakcyjny, są zabytki, miejsca do rekreacji i spędzania wolnego czasu, jest zamek i podziemia. A w tym miejscu mogło by powstać np. rozlewisko, gdzie można by pełną piersią delektować się zarówno widokiem jak i powiewem świeżości. A w dalszych planach pojawia się też Będzinianka:

Szczególnie cenne pokłady wody znajdują się na górze św Doroty. Myślę, że kiedy już zdecydujemy się na Będzin Zdrój wówczas powinniśmy mieć własną wodę – Będziniankę– dodaje radny Europy Plus, Adam Lazar.

Ekolodzy wciąż badają grunt pod takim pomysłem i wspólnie dochodzą do wniosku, że warto pielęgnować będzińską przyrodę i sam pomysł. Ekolodzy zauważyli duże ilości gniazd Lelka Kozodója jak również Gacka Wielkouchego. To są cenne i ważne gatunki. Walory przyrodnicze, które są uwzględnione we wniosku powinny skłonić do zastanowienia się nad tym projektem – dodaje radny Europy Plus, Adam Szydłowski.

Ale póki co nad pomysłem zastanawiają się mieszkańcy:

Nie sądzę, żeby to był dobry pomysł, do uzdrowiska nam jeszcze dużo brakuje, także nie uważam żeby to był najlepszy pomysł. Nie w naszej mocy to leży, także jak sobie coś ubzdurają to pewnie tak zrobią.

Jak dodają mieszkańcy: nie wszystkim jednak może to wyjść na zdrowie.

Autor: Agnieszka Niewolańska

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress