Czerwony ogórek

2014-04-10

Wciąż pamiętamy nie zielone, ale czerwone ogórki, które woziły nas po miejskich drogach. Dziś spotkać je można tylko na wystawach i muzeach, a podróż nimi to podróż w czasie, w którą bardzo chętnie się wybieramy, bez względu na koszt biletów. 

W Sosnowcu 15, 16 kwietnia rozpocznie się projekt o nazwie Autobus Czerwony, projekt o historii komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Choć muzealne autobusy nie wszystkie są czerwone, to własnie ten kolor się nam z nimi kojarzy, a nazwa Autobus Czerwony jest celowa, symboliczna, ma przypominać o czasach, kiedy jeżdżące po ulicach naszych miast autobusy były czerwone.

W ramach projektu na zwiedzających czekają autobusy komunikacji miejskiej i międzymiastowej, takie jak: Jelcz – „ ogórek”, Ikarus, oraz jedyny w Polsce „ogórek”- Skoda z harmonijkowymi drzwiami. O autobusie będzie opowiadał właściciel w oryginalnym mundurze czeskiego kierowcy

Będzie można podziwiać wystawę fotografii i eksponatów związanych z historią komunikacji w regionie i województwie począwszy od lat 50 XX wieku, kompletne mundury z czapkami, bilety autobusowe, kasowniki, tablice z numerami linii, artykuły prasowe i publikacje o tematyce komunikacji. Dodatkową atrakcją będzie pokaz filmów dokumentalnych o nieistniejących już Jelczańskich Zakładach Samochodowych.

Największą atrakcją będzie jednak kurs wieczorową porą, czyli wycieczka „ogórkiem” po Sosnowcu i innych miastach. Podczas przejażdżki, która rozpocznie się w okolicach godz. 19.00 rozdane zostaną pamiątkowe karty pocztowe, będące odzwierciedleniem biletu autobusowego z lat 80- tych.

Wydarzenie odbędzie się 15 i 16 kwietnia w ExpoSilesia w Sosnowcu.

.

Autor: Agnieszka Niewolańska

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress