Gwiazdy Zagłębia

2014-04-03

Znane nazwiska, tyle że z naszej przeszłości, były obecne podczas uroczystości w LO w Będzinie. WSB i Kopernik uhonorowali sylwetki, które niegdyś przyczyniły się do rozwoju Zagłębia i nauki. Pamięć o nich, została na zawsze zapisana na kamiennych tablicach.

Zamek – wizytówka Będzina, mówiąca o wielkich rodach, które niegdyś tu mieszkały.

Choć pokolenie się zmienia to zasłużone nazwiska widnieją na zawsze – nie tylko w pamięci bliskich. Żałuję, że nie zaczęłam pytać rodziców wcześniej o korzenie,ale jeszcze mi się udało i zostało wiele dokumentów, nawet jeśli młodzież się odcina oficjalnie od tradycji, od przeszłości, to w którymś momencie się po to sięga i to świadczy o tej ciągłości pokoleń – mówi dr inż. Dorota Starościak, prawnuczka Stanisława Skarbińskiego.

Wnuczce Stanisława Skarbińskiego udało się zgromadzić wspomnienia o przedsięwzięciach swojego pradziadka i wydać książkę z zebranych zbiorów.

Bardzo się cieszę, że udało się doprowadzić w końcu do tego, że mamy skwerek im. Skarbińskich, że mamy wydaną pozycję, która zachowa dla potomnych – jako można było łączyć duży biznes z patrzeniem w perspektywę – tłumaczy przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego, Emil Bystrowski.

Te działania z przeszłości wyryły się w pamięci innych. W Liceum im. Kopernika w Będzinie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej sylwetkę Stanisława Skarbińskiego. – przymysłowca i społecznika z Zagłębia.

Była to bardzo ważna postać dla naszej szkoły, ponieważ pan Skarbiński był w Radzie Opiekuńczej naszej szkoły i dzięki niemu szkoła rozkwitała i szkoła trwa do dnia dzisiejszego. Oby więcej takich postaci i oby więcej takich znamienitych osób jak pan Skarbiński – mówi dyrektor I LO im. Kopernika w Będzinie, Wanda Zalejska.

Współorganizatorem wydarzenia była Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Mam nadzieję, że stanie się to bardzo interesującym forum wymiany pomiędzy prezentowaniem wzorców i zachowaniach społeczników i przedsiębiorców przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego, a jednocześnie kreowaniem dla młodzieży nowych postaw przedsiębiorczych aktywnych, ale i również osób włączających się aktywnie w wolontariat – tłumaczy Rektor WSB, prof. nadzw. Dr Zdzisława Dacko – Pikiewicz.

Zamiast lekcji odbyły się wykłady dotyczące społeczników z Zagłębia. Prof. Walancik zwrócił uwagę, na znaczenie właśnie tych wybitnych jednostek z naszej historii, dzięki którym poszukiwani a tożsamości mogły się ostatecznie zakończyć.

Dziś przekaz jest niezwykle ulotny, kiedyś wysłanych listów nie dało się po prostu wykasować i elektronicznych fortyfikacje nie da się też dziś ominąć. Ale postacie, o których czytamy w książkach mogą stać się drogowskazem, że bo warto wspinać się nie tylko po szczeblach kariery, ale z góry można spojrzeć na resztę świata - czyli trzeba chcieć służyć ludziom i myślę, że pradziadek posługiwał się maksymą Św. Pawła: Wszystko niech służy zbudowaniu. Całym swoim życiem udowodnił, że można i że warto - mówi dr inż. Dorota Starościak, prawnuczka Stanisława Skarbińskiego.

Autor: Agnieszka Niewolańska

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress