Pierwsze takie Centrum w Polsce

2014-04-24

Wysokim standardem cechuje się nowoczesne Centrum Badawczo – Rozwojowe Żywienia Klinicznego w Sosnowcu, to pierwsze takie miejsce w Polsce. Przed otwarciem odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono cele, które będą przyświecały otwierającej się placówce.

Podczas konferencji doktor Łukasz Drozd, mówił o pacjentach, których los wydawał się być przesądzony i to nie cud sprawił, że odzyskali zdrowie, tylko odpowiednia wiedza, na temat dziedziny, która w Polsce jest za mało stosowana. Badania wskazują, że odpowiednie leczenie żywieniowe może skrócić czas pobyt w szpitalu i postawić pacjenta na nogi. Jak tłumaczył doktor Łukasz Drozd, prezes zarządu Nutrico, ta metoda pomogła jego pacjentce:

Wdrożyliśmy to żywienie i dzięki temu urodziło się jej kolejne dziecko.

Zastosowanie pozajelitowego żywienia to często jedyny sposób na skuteczne odżywienie i dostarczenie składników niezbędnych do życia, dla np. noworodków, osób poparzonych, w śpiączce czy w przypadku wielu innych ciężkich schorzeń. Ten plan żywieniowy jest za rzadko stosowany.

Będziemy szkolić lekarzy którzy być może nie mają specjalnej wiedzy dostarczanej z zakresu żywienia jelitowego.

- mówi prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk.

W Sosnowcu powstaje Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Żywienia Klinicznego, pierwszy taki Polsce, oprócz szkolenia lekarzy, będą prowadzone również badania. Uniwersytet Medyczny w Katowicach jest partner placówki, do której będą trafiły np. takie recepty

Gdzie na podstawie tak skrojonej recepty lekarskiej przygotowujemy mieszaninę żywienia pozajelitowego.

- tłumaczy dr n. med. Łukasz Drozd.

W ciągu 6 godzin powstanie mieszanina gotowa do użycia, którą można w krótkim czasie dostarczyć do szpitala, bądź do pacjenta w warunkach domowych.

Lekarz który leczy pacjenta w każdym szpitalu w Polsce może nam zlecić wykonanie takiej mieszaniny na podstawie recepty my ją sporządzamy i specjalistycznym transportem dostarczamy na miejsce to sporządzenie mieszaniny jest zrobione w bardzo specjalistycznych warunkach monitorowanie wszystkich zagrożeń środowiska po to aby mieszanina była czysta biologiczni.

- tłumaczy dr n. med. Łukasz Drozd.

Utworzenie Centrum było możliwe nie tylko dzięki środkom unijnym, ale również połączeniu: nauki i biznesu:

bo dzisiaj aby aplikować o środki finansowe, aby się nauka rozwijała musimy tworzyć konsorcja, musimy znaleźć partner.

- dodaje prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk.

Partnerem jeśli chodzi o stronę biznesową okazał się być Urząd Miasta, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewody i Sosnowiecki Park naukowo – Technologiczny. Nauką i rozwojem zajmie się teraz Centrum i Uniwersytet.

Autor: Agnieszka Niewolańska

FacebookTwitterWykopGoogle+
  • bronia

    super miejse – za murem jest cmentarz a po tej stronie muru regularnie przy kazdym deszczu smród wywala kanalizacja – smrod w całym budynku – polecam :)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress