Sezon działkowy

2014-04-09

Kwiecień to już prawdziwie wiosenny miesiąc. To w nim działkowcy na dobre rozpoczynają nowy sezon. Zaczynają sadzić i upiększać swoje ogródki, nie zapominając przy okazji o dobrym zabezpieczeniu swojego mienia przed złodziejami.

Wiosenna pogoda i towarzyszące jej wyższe temperatury to najlepsza zachęta do tego by spędzać czas na świeżym powietrzu. Coraz dłuższe dni i upragnione słońce sprawiają, że działkowcy częściej bywają w swoich ogródkach. - Działki to ostoja zieleni w naszych miastach, na których panuje daleko posunięty porządek. Wypoczywają tu całe rodziny wielopokoleniowe. – mówi prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego Gwarek, Jerzy Latos.

Ogródki działkowe to miejsca stanowiące zielone oazy, które cieszą oko nie zależnie od wieku.- Piękne oazy, zieleni i spokoju. To jest takie miejsce, w którym faktycznie można spokojnie odpoczywać po pracy. – mówi starosta będziński, Krzysztof Malczewski.

Rozpoczynający się właśnie sezon działkowy to niestety gratka dla złodziei. Działki to miejsce gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży z włamaniem. – Są ludzie którzy czyhają na cudze mienie, dlatego rozpoczęliśmy z KPP w Będzinie akcje „Bezpieczne Ogródki Działkowe”. Policjanci patrolując tereny ogródków, mówią właścicielom o tym jak je właściwie zabezpieczyć. – dodaje starosta.

Sprawcy takich przestępstw są szczególnie uciążliwi, ponieważ włamując się do altanek niszczą przy okazji ogrodzenia, wybijają szyby, wyłamują drzwi. – Nie da się w 100% zabezpieczyć działki, możemy jedynie zminimalizować ryzyko kradzieży. Radziłbym nie pozostawiać na działkach wartościowego sprzętu, takiego jak kosiarki czy inne urządzenia, które mamy na ogródkach, warto również zabezpieczyć dobrze okna i drzwi. – komentuje asp. Bogusław Rzeszutko z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

W związku z tym policja apeluje o czujność i rozwagę. Mundurowi z Będzina wspierani przez działkowców rozpoczęli wspólne patrole terenów ogródków działkowych. – W tej chwili realizujemy to na terenie działek w Łagiszy, natomiast chcemy rozszerzyć te działania na cały powiat, przede wszystkim dzielnicowi z właścicielami ogródków patrolują działki sprawdzający czy nie przebywają na nich osoby, które nie powinny się tam znajdować. – dodaje asp. Rzeszutko.

Złodziej niestety nie śpi, pamiętajmy więc o zamykaniu swoich domków działkowych, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w altanach, a w przypadku zauważenia przestępstwa niezwłocznie zadzwońmy na policję.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress