ZUS czy OFE?

2014-04-09

Od początku kwietnia głośno zrobiło się w ZUSie w Sosnowcu. Republikanie i Kongres Nowej Prawicy postanowili głośno powiedzieć co myślą o ZUSie. Chodziło głównie o zmiany w przepisach dotyczących naszych przyszłych emerytur.

Jak tłumaczy Dominik Kowalski, nie do końca jest w czym wybierać: Sprzeciwiamy się temu, że obywatele są zmuszani, żeby ubezpieczać się w ZUSie, ten wybór to nie jest żaden wybór. Tak naprawdę wybieramy między ZUSem a ZUSem i OFE.

od 1 kwietnia pisemnie lub przez internet powinniśmy dostarczyć oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Chodzi o 2,92 proc. naszej pensji, jeśli tego nie zrobimy automatycznie pozostajemy tylko w Zusie. Jak dodaje ekonomista, dr Marcin Lis, OFE to szansa dla tych którzy lubią grać na giełdzie. Samo zdecydowanie się na OFE, nie jest rozwiązaniem, z uwagi na to, że możemy tak naprawdę po podjęciu tej decyzji stracić, z uwagi na to, że fundusze będą inwestowane na giełdzie, ta gwarancja państwa przestaje istnieć.  Uczestnicy Zgromadzenia tłumaczą, że ZUS to wcale nie jest pewna przyszłość. Twórcy Amber Gold, ostatnio najbardziej znany twórca piramid finansowych to są amatorzy, przy tych, którzy lansują to, że ZUS wypłaci jakiekolwiek emerytury. W ZUSie pieniędzy nie ma, wszystkie pieniądze jakie trafiają do ZUS, są wydawane na bieżące emerytury. 

Jak pokazują badania, większość obywatele nie chce jednak podejmować ryzyka. Ostatnie badania pokazują, że my jesteśmy skłonni do pozostanie w ZUSie dodaje dr Marcin Lis. Pojawiają się też głosy negatywne: To jest potentat, tak samo jak potentat naftowy, ZUS musi jako na tym zarabiać, a też jest to kwestia dużej nieuczciwości – mówi mieszkaniec Sosnowca. Kampania była prowadzona tylko wtedy, żeby przenieść składki, a teraz w tym momencie nikt nie mówi o możliwości przeniesienia do OFE.  Taką możliwość mamy do 31 lipca 2014 r. Ta decyzja musi być jednak przemyślana, dodaje dr Michał Lis: Mimo wszystko część składek dziesięć lat przed rozpoczęciem okresu emerytalnego trafi do ZUS, myślę, że tą świadomość musimy dziś mieć podejmując decyzje, że część kapitału zostanie przekazana do ZUS. Republikanie wysunęli również swoje propozycje dotyczące np. emerytury obywatelskiej: to jest emerytura, która cieszy się dużym powodzeniem w Nowej Zelandii i Kanadzie. System jest bardzo, każdy obywatel osiągając wiek emerytalny otrzymuje niższą emeryturę, która jest równej wielkości dla wszystkich – tłumaczy Piotr Nicpoń, z Klubu Republikanów w Sosnowcu. Ale wszystko sprowadza się do tego, aby rozwiązanie było było korzystne dla płatników składek i aby tu wszystko poszło sprawniej.

 

Autor: Agnieszka Niewolańska

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress