Będzin wystawił rachunek

2014-05-09

Wczoraj odbyło się spotkanie przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych dotyczące termomodernizacji. Urząd Miasta wystawił jednej ze wspólnot rachunek na 60 tysięcy.

Bloków, które przeszły termomodernizację jest za mało, te pojedyncze budynki po termomodernizacji, od razu rzucają się w oczy, ale  te z azbestem mają pierwszeństwo w kolejce po dofinansowanie na realizację modernizacji. 

Jeżeli chodzi o azbest to do końca roku 2022 roku, azbest z budynków powinien zniknąć.

- mówi wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Adam Liwochowski

Szkodliwa emisja w województwie śląskim jest dużym problemem, dlatego Fundusz będzie wdrażana II edycja programu operacyjnego – Infrastruktura i Środowisko:

W ramach ochrony atmosfery czyli redukcji zanieczyszczenia wynikającego z potrzeb grzewczych będzie realizowany duży projekt na ponad 3 mld zł. Ma objąć kilkanaście miast z terenu aglomeracji i Zagłębia i Śląska – to obszary gdzie potrzeby ograniczenia nieskiej emisji są największe – dodaje Adam Liwochowski.

Koszty termomodernizacja nie są małe. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska pomaga w formie dotacji czy pożyczki, ta może zostać w 40 % umorzona, po prawidłowej i terminowej modernizacji. Za ekologiczny plan jednej z będzińskich wspólnot przyszło im słono zapłacić:

Wspólnota 11 listopada 4, które teraz postanowiła ocieplać budynek musiała wystąpić o zgodę do Urzędu Miasta o użytkowanie części chodników i proszę sobie wyobrazić sytuację, urząd naliczył 60 tysięcy opłaty z tytułu ustawienia rusztowania – tłumaczy prezes Stowarzyszenia Mój Dom, Andrzej Czerwiński.

Wczoraj zebrali się przedstawiciele wspólnot i podpisali wniosek, który trafi w ręce radnych, wniosek zawiera dwa punkty:

Po pierwsze w temacie zwolnienia z opłat administracyjnych właścicieli mieszkań, ażeby nie ponosili dodatkowo kosztów które wnosimy do Urzędu Miejskiego, a po drugie na okres do dwóch lat z podatku nieruchomości, dla tych osób które i tak wydatkują duże kwoty w związku z termomodernizacją – tłumaczy wiceprezes Mój Dom, Robert Szpinda.

Dąbrowa Górnicza – rada miejsca uchwaliła ustawę o wystąpienie o warunkowe zawieszenie opłaty podatkowej. – dodaje Andrzej Czerwiński.

Będziński urząd w poniedziałek zgodził się z nami skontaktować, wtedy przedstawimy więcej faktów.

To jest takie kuriozum bo wspólnota robi coś dla siebie i dla miasta, miasto zyskuje, a zamiast pomoc, nalicza takie opłaty. – komentuje Andrzej Czerwiński.

 

Autor: Agnieszka Niewolańska

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress