Budżet obywatelski w Czeladzi niezgody z prawem?

2014-05-23

Czeladź również dołączyła miast, które wprowadziły budżet obywatelski. Uchwała została przyjęta przed Radę – 7 kwietnia. Ale szybko mieszkańcy nie włącza się w konsultację w sprawie swojego miasta, ponieważ uchwała została uznana za niezgodną z prawem.

Uchwała dotycząca budżetu obywatelskiego została podpisana przez Radę 7 kwietnia, jednak nie weszła jeszcze w życie. Wojewódzki organ nadzorczy uznał, że narusza ona prawo, posiada naruszenia proceduralne i merytoryczne. Chodzi o to, że Rada Miasta potraktowała uchwałę jako akt prawa miejscowego, a tak być nie powinno. Dodatkowo wskazano błędy merytoryczne dotyczące np. tego, że uchwała ogranicza grupę mogącą brać udział w konsultacjach.

Organ nadzoru miał 30 dni na wydanie swojej decyzji, ten termin upłynął, w związku z tym jak poinformowała nas rzecznik Urzędu Miasta, Karolina Juryniec, w Czeladzi uchwała póki co obowiązuje. Jak dodała pani rzecznik, nie wiadomo dlaczego organ nadzoru nie wydał opinii. Teraz wszystko w gestii Urzędu Wojewódzkiego, albo Sądu Administracyjnego.

Autor: Agnieszka Niewolańska

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress