Jak spędzić weekend?

2014-05-16

W tym tygodniu pogoda zdecydowanie nas nie rozpieszcza. Obfite opady deszczu nie sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Mimo to, weekend w Zagłębiu Dąbrowskim zapowiada się interesująco.

SOSNOWIEC:

Weekend w naszym regionie rozpocznie się od urodzinowego akcentu. W Sosnowcu o godzinie 17.00 rozpocznie się kolejna edycja imprezy Jan Kiepura Super Star. Z okazji urodzin tenora przygotowano liczne atrakcje. Uwaga! Ze względu na złą pogodę impreza została przeniesiona z Patelni do Energetycznego Centrum Kultury ul. Będzińska 65. Harmonogram wydarzenia nie uległ zmianie.

W sobotę odbędzie się Noc Muzeów, w Sosnowcu atrakcje dla zwiedzających przygotowano w Pałacu Schoena:

17.30 – Zakończenie rajdu Wokół Trójkąta Trzech Cesarzy organizatorzy: Oddział PTTK w Sosnowcu, Urząd Miejski w Sosnowcu.

18.00 – “My, Pierwsza Brygada” – wspólne śpiewanie pieśni legionowych.

19.00
– “Na szkle malowane” – warsztaty plastyczne.

20.00 – “Kolekcja polskiego szkła współczesnego w Muzeum w Sosnowcu” wykład Ewy Chmielewskiej, (historyk sztuki Muzeum w Sosnowcu).

20.45 – Degustacja grochówki legionowej.

21.30 – Spotkanie z prof. dr hab. Dariuszem Nawrotem, historykiem z Uniwersytetu Śląskiego, autorem książki pt.: “Z dziejów czynu legionowego. Zagłębie Dąbrowskie w pierwszym roku Wielkiej Wojny 1914-1915″.

22.30 – Konkurs dla Nocnych Marków.

17.30 – 23.00 – Zwiedzanie wystaw “Legiony Polskie w Zagłębiu Dąbrowskim”, “Najstarsze kościoły Sosnowca”, “Polskie szkło współczesne

Sobota w Sosnowcu upłynie również pod znakiem pięknych kobiet i szybkich samochodów. W Expo Silesia odbędzie się Auto Moto Show 2014. Organizatorom jak co rok zależy pokazaniu motoryzacyjnych premier.Na dziś wiadomo, że po raz pierwszy zobaczymy Audi S1 oraz nowego Jeepa Cherokee. Będzie oczywiście bogata oferta samochodów, które nie dawno pojawiły się na rynku, a także auta które elektryzują: Ferrari, Maserati czy Lamborghini. Dodatkowo organizatorzy gwarantują wiele atrakcji. Impreza potrwa do niedzieli włącznie.

BĘDZIN:

W królewskim mieście weekend rozpocznie się Nocą Muzeów:

Będziński zamek zostanie udostępniony w godz. 18.00 – 1.00. Zwiedzający będą mogli obejrzeć zarówno stałe ekspozycje zamkowych – „Dawna broń” i „Dzieje zamku i miasta” oraz wystawę czasową „Początki Będzina”. Życiem tętnić będzie również dziedziniec zamkowy.

Pałac Mieroszewskich będzie otwarty w godzinach. 18.00 – 24.00. W jego wnętrzach będziemy mogli zobaczyć wystawy stałe: „W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie”, „Izba zagłębiowska”, „Wnętrza stylowe XVIII-XIX w.”. Oraz wystawę czasową „Recognition. Rozpoznanie” – na wystawie prace prezentować będą pedagodzy, doktoranci i studenci ASP w Krakowie oraz Kean Uniwersity (USA).

Miłośników będzińskich podziemi informujemy, że będzie można je zwiedzać w godz. 18.00 – 24.00. Ostatnie wejście o 23.30.

W niedziele 18 maja o godzinie 9:00 na drogach powiatu będzińskiego po dziewięcioletniej przerwie rozegrany zostanie 4. Rajd Zamkowy. Jego czwarta edycja jest jednocześnie drugą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.

Również w niedziele zorganizowany zostanie w Będzinie American Day, który jest wydarzeniem promującym ideę pomocy oraz futbol amerykański w naszym regionie. W tym roku na stadionie OSiR czekać będzie jeszcze więcej atrakcji! W ramach majowego American Day o godzinie 16.00 odbędzie się mecz ligowy Zagłębia Steelers z zespołem Warsaw Sharks.

DĄBROWA GÓRNICZA:

W rowerowym mieście również odbędzie się Noc Muzeów, atrakcje przygotowane zostaną w Muzeum Sztygarka, Kopalni ćwiczebnej oraz Parku Militarno-Historycznym.

18.00 – 0.00 – Bezpłatne zwiedzanie Muzeum „Sztygarka”, Kopalni Ćwiczebnej oraz Parku Militarno-Historycznego.

18.00 – 0.00 – Przejazdy (co dwie godziny) samochodem wojskowym do Muzeum Zagłębia w Będzinie.

18.00 – 0.00 – Pokazy gier historycznych (hol główny w muzeum).

20.00 – Promocja albumu Andrzeja Kryzy „Pejzaże Dąbrowy Górniczej” (sala audiowizualna w muzeum).

21.00 – Spektakl plenerowy Teatru Gry i Ludzie „Ballada o Janie Wnęku” (parking przy muzeum).

21.00 i 22.00 – Zwiedzanie Bazyliki pw. NMP w Dąbrowie Górniczej (ul. Królowej Jadwigi).

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress