Kto dostanie bilet do Brukseli?

2014-05-26

Mimo, że od Brukseli dzieli nas wiele kilometrów wybory do europarlamentu były wczoraj jednym z najważniejszych tematów pojawiających się w mediach. Okres wyborczy to najbardziej emocjonujący czas dla polityków. Przyczyna jest prosta: diety europarlamentarzystów są wyjątkowo wysokie.

Na euro mandaty szans nie mają m.in. politycy Twojego Ruchu, Solidarnej Polski i Polski Razem Jarosława Gowina i Ruchu Narodowego. W Parlamencie Europejskim nie zobaczymy zatem Ryszarda Kalisza, Jacka Kurskiego, Zbigniewa Ziobry czy Jarosława Gowina.

Bilet do Brukseli otrzymają natomiast politycy: Platformy Obywatelskiej (19 mandatów), Prawa i Sprawiedliwości (19 mandatów), komitetu koalicyjnego Sojusz Lewicy Demokratycznej-Uni Pracy( 5 mandatów) Nowej Prawicy Janusza Korwin- Mikke (4 mandatów) oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego (4 mandaty).

Według informacji jakie podaje Państwowa Komisja Wyborcza na czele jest PiS, a tuż za nim PO. W Zagłębiu zwyciężyło jednak ugrupowanie Donalda Tuska. Frekwencja w całym kraju wyniosła 23,3 %. W Zagłębiu najniższa najmniej osób poszło do urn w Będzinie i wyniosła 19,93%.

Najwięcej głosów w okręgu katowickim (dane PKW Katowice):

PO
Jerzy Buzek 254319
Jan Olbrycht 34267
Marek Plura 9268

PiS
Bolesław Piecha 118964
Jadwiga Wiśniewska 44763

SLD
Adam Gierek 56237

NP
Janusz Korwin-Mikke 67928

Według sondażu IPSOS dla TVN24 i TVP, mandaty w naszym okręgu otrzymają: Jerzy Buzek, Bolesław Piecha i Janusz Korwin-Mikke. Najprawdopodobniej do PE wejdzie także Jan Olbrycht, Jadwiga Wiśniewska i Adam Gierek.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress