Na motocyklu z prawem jazdy kat. B

2014-05-17

Osoby posiadające co najmniej od trzech lat prawo jazdy kat. B będą mogły jeździć motocyklami – zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.

Do tej pory prawo jazdy kat. B uprawniało do kierowania pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusów i motocykli. Teraz, po nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, motocyklem o pojemności do 125 cm (i mocy nie przekraczającej 11 kW) będzie można jeździć mając na blankiecie prawa jazdy kat. B.

Każdy kto udziela się w temacie nowelizacji, pomija najistotniejsze fakty, ma to być pojazd z automatyczna skrzynia biegów, czyli nie motocykl, a skuter z większą pojemnością. Ile takich sprzętów dostępnych jest na rynku? Osobiście nigdy takiego nie widziałem.

-komentuje Bartłomiej Weczera, motocyklista z serwisu motobanda.pl .

Za zmianami w ustawie głosowało 293 posłów, jeden był przeciw a 132 wstrzymało się od głosu. Obecnie, bez dodatkowego egzaminu, osoby mające prawo jazdy kat. B mogą jeździć małymi jednośladami, czyli motorowerami i skuterami. Nowe przepisy wzbudzają duże kontrowersje.

Na pewno jest to ułatwienie dla kierowców, jednak pytanie czy teoretyczna znajomość przepisów i posiadanie prawa jazdy kat. B jest równoznaczne z posiadaniem doświadczenia na drodze? Wiele osób posiada prawo jazdy, ale nie posiada samochodu lub jeździ niezwykle rzadko. Jednak najistotniejsze jest to, że prowadzenie jednośladu ni jak ma się do prowadzenia dwuśladowych samochodów! Wie to każdy kto choć raz jechał i tym i tym.

- dodaje Bartłomiej Weczera.

Sejm wykonał już swoją pracę związaną z nowelizacją ustawy. Teraz trafi ona do Senatu, potem poczeka na podpis prezydenta. Przepisy wejdą w życie po 30 dniach od oficjalnego ogłoszenia. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to jeszcze w tym roku będzie można jeździć motocyklem mając jedynie kat.B.

Co sądzicie o zmianie przepisów? Czy jazda motocyklem, nawet tym o niewielkiej pojemności, nie powinna wymagać dodatkowego przeszkolenia?

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress