Niech się święci…

2014-05-02

Dawno temu polscy robotnicy wzniecili w sobie ogień do walki, ale dziś pamięć ledwo się tli. O grobach dawnych bohaterów mało kto pamięta.

Rok 1937 jedna z pierwszych polskich manifestacji pierwszomajowych, wtedy zginął 19- letni robotnik, zastrzelony, jego grób dziś niszczeje, a pomnika nie ma.

Został zastrzelony przez sanacyjną policję, nie wiem w tej chwili czy stoję przy grobie, czy na grobie, bo grobu zwyczajnie nie ma, w tym roku mija 77 lat od tej tragicznej śmierci, 19 latka, robotnika huty Cedler.

- tłumaczy Michał Kusztal.

W Święto pracy pojawili się na cmentarzu w Sosnowcu, na zapomnianym grobie poległego bohatera i postanowili przypomnieć jego historię, o co kiedyś walczył i za co zginął.

Dziś o swoje prawa jak tłumaczy Michał Kusztal musiał walczyć w sądzie, niedawno został zwolniony.

Mamy do czynienia ze śmiercią prawa pracy, nikt nie mówi, że kodeks pracy jest zły, ze regulaminy są złe, ja nie mówię ze prawo w Polsce jest złe, ale najważniejsze jest to żeby chcieć to prawo przestrzegać.

- dodaje Michał Kusztal.

Postanowiliśmy poszukać alternatywy do pochodów jakie organizowane są podczas 1 maja. W Będzinie z tej okazji odbyła się prezentacja Będzinianina, opowiedział nam o pracownikach, którzy wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii i o tym jak widzą nas zagranicą:

Tani polscy chrześcijanie, chętni do pracy, to o nas, to my jesteśmy, tego dopracowaliśmy się po 25 latach od robotniczych strajków.

- o Polakach w Anglii mówi Paweł Bogocz.

W dniu Święta Pracy, nie tylko pod pomnikiem i z nie tylko kwiatami, ale z godnym przesłaniem, od świętego Jana Pawła II. Mieszkańcy Będzina mogli zobaczyć spektakl przygotowany przez Pawła Bogocza. Znany polski twórca, który od lat mieszka i pracuje w Będzinie, podczas swojego spektaklu „pierwszomajowego”, zaprezentował dwa filmy, a swoje przesłanie oparł o wiersze Jana Pawła II.

Jedną papieską Homilię wygłoszoną do ludu czerwonego i drugą wygłoszoną do ludzi pracy, żeby przypomnieć społeczną naukę kościoła i mieć świadomość, gdzie wszystkim nam jest niewygodnie Polska nieprawdopodobnie biednieje

- dodaje, Paweł Bogocz.

W Sosnowcu odbył się pochód antykomunistyczny, takiej alternatywy szuka dziś społeczeństwo

Nieco na przekór ruchowi tradycji socjalistycznej uważamy ze możemy znaleźć wiele alternatywnych sposób na obchodzenie tego dnia.

- tłumaczy Mateusz Sizalewski.

Dnia – podczas którego 70 lat temu ginęli ludzie, walcząc o swoje prawa. Dziś w ciszy może wspominać dawnych bohaterów.

Autor: Agnieszka Niewolańska

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress