Słońce, upał, a w aucie duszące się zwierze – Co robicie?

2014-05-28

W środku temperatura szybko rośnie, może dochodzić do 60 stopni Celcjusza, chodzi o auto pozostawione w upalny dzień. Każdego lata w zamkniętych rozgrzanych samochodach ginie wiele zwierząt. One nie mają możliwości ucieczki.

 

Temperatura w nagrzanym samochodzie przekracza nawet 50 stopni C, niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, pies czy kot, ma gruczoły potowe ma jedynie na opuszkach łap, także można to porównać do sytuacji kiedy człowiek wszedł by do sauny i byłby w kurtce bądź płaszczu, nie ma możliwości chłodzenia się organizmu.

- tłumaczy Marlena Równiak, ze Stowarzyszenia Nadzieja na Dom.

Opiekunowie zostawiają zwierzęta tylko na chwilę i wychodzą do centrum handlowego. Ta chwila może kosztować je życie.

Może dostać udaru, udusić się.

– dodaje Marlena Równiak.

Jak podkreśla rzecznik sosnowieckiej komendy – Sylwia Łabaj, policja często interweniuje w takich przypadkach, kary jest wysoka, policja może nawet odebrać właścicielowi jego zwierze.

W warunkach atmosferycznych zagrażających bezpośrednio życiu tego czworonoga, znajduje się w katalogu przestępstw, które opisuje ustawa o ochronie zwierząt. Takie zachowanie jest usankcjonowanie karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Jak dodaje i apeluje Marlena Równiak ze stowarzyszenia nadzieja na dom, kiedy jesteśmy świadkami takiej sytuacji od razu wezwijmy policję.

Funkcjonariusz jeżeli stwierdzi, że jest zagrożenie życia takiego zwierzęcia może stłuc szybę, żeby takiego kota lub psa wydobyć.

My też możemy zareagować i zbić szybę, bo to stan wyższej konieczności – kiedy ratujemy dobro wyższe a nie mienie. W tym wypadku życie zwierzęcia.

W tą sobotę zachęcamy do zaczipowanie swojego czworonoga.

Czipowanie psów i kotów które wychodzą z domu, odbędzie się 31 maja w parku sieleckim przy wybiegu dla psów.

- wyjaśnia Marlena Równiak.

To wspólna inicjatywa Urzędu Miasta w Sosnowcu i Stowarzyszenia Nadzieja na Dom.

Autor: Agnieszka Niewolańska

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress