Jarmark Jakubowy

2014-06-09

To było pierwsze tego typu wydarzenie w urokliwym Sławkowie. W mionową sobotę mieszkańcy tej części powiatu będzińskiego wzięli udział w niezwykłym jarmarku.

Motywem przewodnim wydarzenia był przebiegający przez miasto szlak pielgrzymkowy św. Jakuba, którego symbolem jest muszla.

W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym odsłoniliśmy trzecią taką muszlę na terenie Sławkowa i w ten sposób pokazujemy ze ta jednostka pracująca w ruchu turystycznym, obsługująca ruch turystyczny, ale teraz również pielgrzymi bo w tej chwili już bardzo dużo osób podąża drogą św. Jakuba, funkcjonuje w tym międzynarodowym szlaku.

- mówi Rafał Adamczyk, wicestarosta będziński.

Droga św. Jakuba, nazywana jest po hiszpańsku Camino de Santiago. Zorganizowany w Sławkowie jarmark miał na celu promocję tego szlaku.

Jarmark Jakubowy to jest taka impreza o charakterze bardziej społeczno-rozrywkowym niż religijnym ma za cel popularyzację tego szlaku i pokazanie, że życie pielgrzymie to nie tylko pątniczy szlak, ale to także radość, która towarzyszy pielgrzymowaniu.

- komentuje ks. Wojciech Kowalski, proboszcz sławkowskiej parafii.

Tej radości i zabawy tego dnia w Sławkowie nie brakowało.

Ja myślę, że jest to bardzo fajny event, można się spotkać ze znajomymi i uczestniczyć w różnych zajęciach, które są prowadzone.

- mówi Julka, harcerka z Ósmej DDH.

To pierwsza tego typu akcja, w następnym roku będzie się to powtarzało. Jeśli można to przewidzieć, to prawdopodobnie tak będzie i oby tak było.

- dopowiada Jeremi, kolega z drużyny Julii.

W ramach jarmarku organizatorzy przygotowali liczne atrakcje, był taniec irlandzki, muzyka celtycka, warsztaty i koncerty. Pojawiły się również stoiska z artystycznym rękodziełem.

Tu są Irlandczycy i Hiszpanie, a my robimy koronki takie, które są związane z ich tradycją, bo królowa Angielska poprosiła piratów, żeby przywieźli jej te czółenka do robienia frywolitek, jedne z nich koleżanka własnie robi. My chcemy, żeby w naszym mieście były kultywowane te tradycje.

- mówi Barbara Wardawa z Koła Gospodyń Wiejskich.

W wydarzeniu poza mieszkańcami naszego powiatu uczestniczyli goście ze słonecznej Hiszpanii. Jarmark Jakubowy był uroczystym zakończeniem – trwającego od 2012 roku – programu „Przez kulturę do wspólnej przyszłości”.

Projekt zaczął się jak każdy inny, spotkaniem dwóch stron, napisaniem projektu. Po dwóch latach możemy stwierdzić, że ten projekt się nie tylko kończy i nie tylko poznaliśmy nowych ludzi, ale mamy teraz nowych przyjaciół w Polsce. Połączyła nas nie tylko praca, ale również emocje i przyjaźnie.

- mówi Maria Luz, przedstawicielka strony hiszpańskiej.

Podczas swojej ostatniej wizyt w Polsce przedstawiciele strony hiszpańskiej nie mówi do widzenia, lecz do następnego razu. Wszystko w związku z nowym projektem, który aktualnie się tworzy.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress