Karta ratownicza pojazdu

2014-06-10

Od stycznia 2014 roku karta ratownicza pojazdu powinna znajdować się w samochodzie każdego kierowcy. Powstała dzięki porozumieniu strażaków, dealerów samochodowych i związku przemysłu motoryzacyjnego. Zwykła karta papieru ratuje życie w momencie wypadku na drodze.

Co roku na polskich drogach prowadzonych jest tysiące akcji ratowniczych. W wypadku drogowym liczy się każda sekunda. To właśnie  karta ratownicza, skraca czas akcji służb od       6 do 9 minut, to aż  30 % czasu na uratowanie ludzkiego życia.

 Karta ratownicza, to zwykła kartka papieru, formatu A 4, najczęściej wydruk jednostronny,  gdzie  narysowany jest pojazd i  jego newralgiczne punkty, czyli miejsca, gdzie znajdują się poduszki powietrzne, napinacze pasów bezpieczeństwa, akumulator i inne rzeczy, które mogą  stworzyć zagrożenie dla ekipy ratowniczej i osób, które uległy wypadkowi.

– stwierdza  st. kpt. Artur Markiewicz kierownik sekcji w Wydziale Operacyjnym Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Będzinie.

Kierowcy, o kartach ratowniczych słyszeli, wszyscy jednogłośnie przyznają, że to dobra inicjatywa.

Uważam, że to jest dobry pomysł, nie każdy człowiek, w tym wypadku strażak zna modele wszystkich samochodów, czasami jakieś zabezpieczenie jest ukryte, inny mieszkaniec Będzina  dodaje, że inicjatywa jest na pewno trafna,  kolejny stanowczo mówi, że taka karta może uratować ludzkie życie.

Karta  jest darmowa i dostępna dla każdego.  Dołączona jest  do nowych samochodów. Jeżeli kierowca ma starsze auto, może ją wydrukować lub otrzymać w serwisie. Bardzo ważne jest jej umiejscowienie.

Umieszczamy ją pod osłoną przeciwsłoneczną, po stronie kierowcy. To jest takie miejsca, gdzie można kartę schować, nie przeszkadza ona w eksploatacji pojazdu, każdy strażak wie również, że  w tym miejscu, ze względu na standardy europejskie, należy jej szukać.

- dodaje st. kpt. Artur Markiewicz kierownik sekcji w Wydziale Operacyjnym Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Będzinie.

Służba ratownicza musi wiedzieć, że w pojeździe  znajduje się taka karta. Temu służy również zlokalizowanie na samochodzie specjalnej nalepki.

Tę pobieramy w sieci dealerów samochodowych, taka informacja dostępna jest na stronie internetowej, www.kartyratownicze.pl. Nalepka  przyklejana jest  w lewym dolnym narożniku przedniej szyby.

– kontynuuje st. kpt. Artur Markiewicz kierownik sekcji w Wydziale Operacyjnym Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Będzinie.

Karty ratownicze dostępne są dla każdego modelu samochodu powstałego po 2000 roku.

Gdybyśmy my mieli na swoim wyposażeniu w katalogu wszystkie karty ratownicze, to czas znalezienia jej dla konkretnego modelu zajmowałby sporo czasu. Idea mówi , że każdy użytkownik taką kartę, dobrowolnie może mieć u siebie w pojeździe.

– stwierdza st. kpt. Artur Markiewicz kierownik sekcji w Wydziale Operacyjnym Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Będzinie.

Ta karta nie tylko służy strażakom, ale przede wszystkim osobom, które ulegną wypadkowi.

Zdaniem specjalisty chorób wewnętrznych  Jana Franelaka  z Przychodni  Rejonowo- Specjalistycznej nr 9 w Sosnowcu.

W  każdym stanie  uszkodzenia  ciała, czy to krwawieniu, czy  innym zaburzeniu , czas odgrywa znaczącą  rolę, czym szybciej pacjent otrzyma pomoc przedmedyczną czy medyczną , tym ma większe szanse ponieść jak najmniejszy uszczerbek na zdrowiu, w wielu przypadkach to nawet uratowanie życia.

Dlatego już teraz warto podjąć decyzję o posiadaniu jej w swoim samochodzie. Tym bardziej, że  wkrótce będziemy oddawać się wakacyjnym wojażom. A w czasie podróży, liczy się przede wszystkim bezpieczne dotarcie do celu.

Magdalena Tworek Kanał 99

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress