Amfiteatr przejdzie rewitalizacje

2014-06-12

Amfiteatr w Ząbkowicach przez dziesięciolecia cieszył się popularnością. To właśnie tu odbywały się ważne uroczystości, koncerty. Lata świetności tego miejsca niestety dawno już minęły.

Już niebawem wszystko w tym miejscu ma się zmieć. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy odmienią obliczę słynnej muszli.

Trzeba to odnowić, bo jak się na to patrzy to teren ciekawy i jest dużo zieleni, a nie ma gdzie wyjść odpocząć.

- mówi Halina Porębska, mieszkanka Ząbkowic.

Tu tętniło życie, teren jest teraz zapomniany, chcemy na nowo by było tu życie, żeby dzieci się bawił, dorośli jeździli na rowerach, żeby tętniła muzyka.

- dodaje Pan Henryk, mąż Pani Haliny.

Dąbrowianie od lat chcieli ratować obiekt, którego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Szansa na rewitalizację symbolu Ząbkowic pojawiła się, gdy w mieście zaczął działać budżet partycypacyjny.

Jak ten teren będzie mógł wyglądać? Na to pytanie odpowiedzą sami mieszkańcy, którzy biorą udział w pierwszym etapie konsultacji. Konsultacje odbywają się w ramach realizacji zadań wybranych przez mieszkańców w dąbrowskim budżecie partycypacyjnym.

- mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Tych konsultacji nie byłoby jednak, gdyby nie Pani Monika Wróbel, która zainicjowała rewitalizację amfiteatru.

Ja zainicjowałam waśnie projekt rewitalizacji amfiteatru, gdyż jest to symbol dzielnicy Ząbkowice, bardzo miło utożsamiany przez większość mieszkańców naszej dzielnicy.

- mówi Monika Wróbel, inicjatorka projektu.

Pomysłów na zmianę tego miejsca jest wiele, co do jednego mieszkańcy Ząbkowic są zgodni, charakterystyczna muszla będąca symbolem ich dzielnicy nie może zostać całkowicie wyburzona.

Wypracowaliśmy koncepcje, żeby wykorzystać cześć infrastruktury muszli koncertowej. Nie postępujemy w sposób radykalny wyburzając całość, ale staramy się dla części obiektu znaleźć zastosowywanie i wykorzystać go pod kątem skateparku.

- mówi Piotr Bobrowski, mieszkaniec Ząbkowic.

W przypadku tego typu inwestycji najważniejsza jest wielofunkcyjność przestrzeni publicznej.

Ja myślę, że to powinno być wielofunkcyjne miejsce, gdzie mogłyby się bawić dzieci,  dorośli odpoczywać.

- mówi Zofia Woźniakowska, architekt.

To właśnie na ten aspekt najbardziej zwracali uwagę architekci, którzy będą pracować nad projektem rewitalizacyjnym.

Prawda jest taka, że tego typu obiekt jak amfiteatr nie funkcjonuje od wielu, wielu lat. Problemem jest jego stan techniczny, żeby taki teren mógł funkcjonować powinien być wyposażony w elementy, dzięki którym ludzie będą chcieli przyjść i tutaj uczestniczyć w działaniach.

- mówi Andrzej Glazer, architekt.

W tych kwestiach dąbrowianie zgadzają się z architektami, teren amfiteatr ma być przestrzenią przyjazną dla całych rodzin.

Ja chciałem zwrócić uwagę tutaj na jedną rzecz, która będzie dobrocią dla dzieciaków, bo proponujemy 1.5 metrowy pas wokół muszli, w wyniku którego dzieci będą mogły jeździć na małych rowerkach lub rolkach.

- mówi Andrzej Szmudło, mieszkaniec Ząbkowic.

Uczestnicy konsultacji nie zapomnieli również o zabezpieczeniu terenu, jego oświetleniu oraz stworzeniu ciągu komunikacyjnego.

Wzięliśmy pod uwagę ciągi komunikacyjne, żeby nie było problemów z dojazdem. Chcieliśmy połączyć to miejsce z osiedlem na ul. Chemicznej jak i osiedlem z ulicy Rapackiego.

- komentuje Katarzyna Zagajska, radna Dąbrowy Górniczej.

Teraz swoją pracę musi wykonać architekt, który na podstawie informacji zebranych od mieszkańców przygotuje kilka wstępnych projektów. Po wakacjach uczestnicy konsultacji zapoznają się z nimi i poddadzą je weryfikacji. Ostateczny projekt mamy zobaczyć jeszcze jesienią.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress