Park Linearny czyli nowe oblicze terenów zielonych

2014-06-25

Zagłębiowski Par Linearny to szansa na zmianę oblicza terenów zielonych Zagłębia Dąbrowskiego. Jest to wspólna inicjatywa miast położonych w dolinie rzek Przemszy i Brynicy tworzących obszar funkcjonalny mający specyficzne problemy, będące wynikiem przemian społeczno-gospodarczych.

Partnerstwo zostało zawiązane formalnie w grudniu 2013 umową, którą podpisali reprezentanci 7 jednostek samorządu terytorialnego: Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Będzin, Psary, Sławków, Siewierz oraz Powiat Będziński.

Od podpisania umowy minęło ponad pół roku, teraz ruszają konsultacje w sprawie rewitalizacji terenów objętych projektem. W pierwszym etapie, w czerwcu i na początku lipca, przeprowadzone zostaną badania ankietowe wśród mieszkańców Zagłębia:

Zapytamy jak żyje się w Zagłębiu, w jaki sposób mieszkańcy korzystają z zielonych terenów i jak spędzają tam wolny czas oraz o to, co należałoby poprawić. Innymi słowy, zapytamy, jakiego chcą Zagłębia. To pozwoli nam zdiagnozować stan obecny i określić kierunki działania.

- mówi Katarzyna Jurczak z Biura Funduszy i Projektów Unijnych Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Przyjrzyjmy się jednak terenom, które znalazły się już w projekcie. W Dąbrowie Górniczej, która jest liderem wśród partnerów, takim miejscem jest Park Zielona.

Dąbrowski Park Zielona to atrakcyjne miejsce, w którym można się zrelaksować i odpocząć. Chętnie odwiedzają go mieszkańcy całego regionu. Jeszcze lepsze zagospodarowanie bez wątpienia podniesie jego popularność. Podobnie jest z terenami rekreacyjnymi w innych miastach, które wejdą w skład Zagłębiowskiego Parku Linearnego.

– mówił podczas podpisania umowy Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W Sosnowcu obszarem, który od lat prosi się o kompleksową modernizację jest park miejski z Egzotarium. O złym stanie technicznym tego miejsca jest głośno od kilku lat. Sosnowieckiej palmiarni groziło nawet zamknięcie.

Wymagana jest tutaj gruntowna modernizacja również z tego powodu, że rośliny, głównie palmy osiągnęły już takie rozmiary, że wypychają nam strop. W miarę możliwości i w miarę posiadanych środków Miejski Zakład Usług Komunalnych wykonuje drobne remonty, ale tutaj potrzebny jest generalny i kapitalny remont, modernizacja i to jak najszybciej.

- komentuje stan Egzotarium jego kierownik, Krzysztof Całka.

Teraz zgodnie z przyjętymi ustaleniami Sosnowiec otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 637 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej związanej z przebudową Egzotarium oraz zagospodarowaniem terenu przyległego, w tym Parku im. Leona Kruczkowskiego.

Egozotarium to jeden z symboli miasta, który wymaga gruntownej modernizacji. Jednocześnie chcielibyśmy wykorzystać tereny znajdujące się nieopodal parku i wraz z kompleksem sportowym Kresowa połączyć to miejsce w strefę sportowo-rekreacyjno-przyrodniczą. Całość mogłaby zostać nazwana imieniem Władysława Szafera, znakomitego profesora botaniki wywodzącego się z Sosnowca.

- podkreśla Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.

Na terenie powiatu będzińskiego zagospodarowane mają zostać tereny parku Rozkówka, Małpiego Gaju i Brzozowicy w Będzinie, treny zielone w Siewierzu (przy średniowiecznym zamku oraz nad rzeką Przemszą), tereny rekreacyjno-sportowe nad rzeką Białą Przemszą w Sławkowie oraz park w Górze Siewierskiej w gminie Psary.

W ramach projektu, powiat będziński ma za zadanie dokonanie oceny walorów przyrodniczych w dolinie Przemszy. Sporządzona ocena będzie później podstawą do tworzenia szczegółowych opracowań i programów związanych z ochroną rzadkich siedlisk, ale również realizacji projektów ciągów komunikacji pieszej i rowerowej wzdłuż rzeki, a nawet projektów związanych z jej udostępnianiem dla organizowania spływów kajakowych.

- komentuje Krzysztof Kozieł, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie.

Dodajmy, że projekt nie zamyka się jednak wyłącznie na tereny, które zostały w nim wymienione . Jak podkreśla Katarzyna Jurczak:

W trakcie konsultacji może się okazać, że mieszkańcy chcieliby też modernizacji innych terenów. Możliwa będzie więc zamiana lub rozszerzenie listy.

Całkowita wartość projektu partnerskiego wynosi 2,6 mln zł. z czego w ramach projektu autorzy projektu chcą uzyskać maksymalne dofinansowanie 85% środków kwalifikowanych tj. blisko 2,3 mln zł.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress