UŚ zadecydował: drugi kierunek bezpłatny.

2014-06-26

24 czerwca Senat Uniwersytetu Śląskiego podjął jednogłośnie uchwałę, która znosi opłaty za drugi kierunek dla wszystkich studentów.

źródło: Uniwersytet Śląski

Uchwała dotyczy tych, którzy rozpoczęli studia na drugim lub kolejnym kierunku w roku akademickim 2013/2014 i tych, którzy rozpoczną drugi lub kolejny kierunek w roku akademickim 2014/2015.

Skorzystaliśmy z impulsu w związku z decyzją Trybunału. Liczba studentów na Uniwersytecie Śląskim, którzy studiują drugi kierunek nie przekracza 10% więc budżet uczelni na tym nie ucierpi. Jestem zdania, że należy wspierać studentów którym chce się więcej.

- komentuje prof. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów.

Przypomnijmy, że chodzi o decyzję wydaną na początku czerwca bieżącego roku, w której to Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że odpłatność za drugi kierunek studiów jest niezgodna z polskim prawem. TK orzekł, że takie studia należą do podstawowej działalności szkół publicznych i powinny być bezpłatne. Obecnie obowiązujące przepisy mają stracić moc 30 września 2015 roku.

Swoim orzeczeniem Trybunał Konstytucyjny podważył zasadność pobierania opłat za studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelniach publicznych, które zostały wprowadzone w październiku 2011 r.

Studenci Uniwersytetu Śląskiego nie ukrywają swojego zadowolenia z decyzji jaką podjęło prezydium uczelni.

Każdy dobrowolnie decyduje się na studiowanie drugiego kierunku. Odpłatność za drugi kierunek nie tylko tłumiłaby ambicje studentów, ale też zniechęcała do studiowania. Uniwersytet Śląski podjął słuszną decyzji.

- komentuje decyzję Natalia Rączka, studentka dwóch kierunków.

Myślę, że tą decyzją UŚ przyciągnie nowych studentów. A co do samej opcji darmowego drugiego kierunku to jestem za i cieszę się z tej decyzji, jako studentka mogę rozwijać swoje zainteresowania i robić równocześnie 2 kierunki nie martwiąc się o dodatkowe koszty, jest to szczególnie fajna opcja dla studentów pierwszych lat, którzy nie chcą jeszcze pracować, a mogą pogłębiać poszerzać swoje wykształcenie.

- komentuje Ania Stekla.

Powiem tak: z jednej strony brak opłat za drugi kierunek to szansa dla tych, którzy chcieliby się rozwijać i zdobyć wiedzę z różnych dziedzin. Opłaty mimo wszystko utrudniałyby zdobycie wykształcenia z więcej niż jednej dziedziny, bo nie każdego stać na luksus płacenia za studia. Z drugiej jednak powstaje pytanie, czy ukończonych kilka darmowych kierunków da później pracę w przyszłości i czy nie lepiej byłoby zamiast darmowych drugich kierunków, zaoferować więcej darmowych warsztatów z danych dziedzin. Ale to już osobna kwestia.

- takim słowami decyzję uczelni komentuje Ewa Wiecha.

Decyzja jaką podjął Uniwersytet Śląski z pewnością przypadnie do gustu większości studentów, wszak to o ich bezpłatną edukację tu chodzi.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress