Walka z komarami

2014-06-11

Dąbrowa Górnicza postanowiła walczyć z komarami. W dębowym mieście już niebawem ruszy pierwsza tura oprysków, druga zaplanowana jest na przełom lipca i sierpnia.

W zorganizowanym na „odkomarzanie” przetargu wyłoniono firmę, która na obszarze ponad 180 hektarów, dokona podwójnych oprysków.

Podobnie jak rok temu, opryski będą miały miejsce w najważniejszych częściach miasta. Będą to głównie parki, laski, bulwary, akweny wodne, duże osiedla mieszkaniowe, place zabaw, tereny wzdłuż pasów drogowych, m.in. Park Hallera, Zielona, Staszica, Tysiąclecia, wszystkie cztery Pogorie, osiedla Mydlice, place zabaw przy Żwirki i Wigury, Gilowej, Łaziennej, Hallerczyków, Idzikowskiego, Łazowskiej, Modrzewiowej czy Zachodniej.

Koszt oprysku 1 ha to niewiele ponad 49 złotych. Użyte podczas odkomarzania preparaty będą nieszkodliwe dla ludzi, stężenie środków owadobójczych nie zagraża zdrowiu.

Nie wszystkie miasta Zagłębia Dąbrowskiego zdecydowały się na walkę z krwiopijcami. Pewne jest, że oprysków nie będzie w Sosnowcu.

Na chwilę obecną takiej decyzji nie ma. Z tego, co wiemy, w ubiegłym roku w miastach, które wykonywały opryski, nie przyniosło to większych efektów.

– mówi Rafał Łysy z Wydziału Promocji Miasta.

Jak zatem uchronić się przed nieprzyjemnym ukąszeniem? Komary przyciąga do nas kwas mlekowy i inne składniki potu. Grupa krwi, jak uważają lekarze, nie ma tu żadnego znaczenia.

Grupa krwi nie ma żadnego znaczenia. Natomiast jeśli chodzi o zabezpieczenie się i zapobieżenie ukąszeniom komarów, duże znaczenie mają leki dostępne bez recepty w aptece, ale również w sklepach drogeryjnych.

-  mówi lek. med. Regina Wilk, dermatolog.

Wybierając preparat ochronny warto zwrócić uwagę na to co zawierają w sobie dostępne w sklepach i aptekach specyfiki.

Najlepsze środki na komary to są środki, które mają w składzie substancję DEET, jest to silna substancja chemiczna, która powoduje zamykanie receptorów, takich czujek u owadów latających i powoduje ich dezorientacje, one czują człowieka, ale nie są w stanie namierzyć naszej skóry.

- mówi Maciek Mielewski,  właściciel sklepu militarnego.

Taki środek jest nas w stanie chronić nawet do 8 godzin. Dlatego nie ma potrzeby ciągłego spryskiwania ciała. Pamiętajmy, że wszystko w nadmiarze może zaszkodzić. Producenci ostrzegają, że środki na komary powinny być używane tylko dwa razy na dobę. Po powrocie do domu, środek należy zmyć pod bieżącą wodą.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress