Dokąd zmierza Teatr Dzieci Zagłębia ?

2014-07-01

Ogłoszenie konkursu na stanowisko Dyrektora Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana.

Rok 2011, dyrektorem Teatru Dzieci Zagłębia zostaje Dariusz Wiktorowicz. Czas płynie nieubłaganie i zbliżamy się do końca kadencji.

Mija 9 lat mojej dyrektury i czas na podsumowanie, w przyszłym roku byłby jubileusz 10 – lecia. To przede wszystkim premiery, czyli to czym teatr żyje, ponad 23 premiery, które zwiększyły liczbę naszych widzów, zaproponowały nowe rozwiązania.

- mówi Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia.

Sprawdzamy jak będzie wyglądać przyszłość teatru.Każda instytucja zobligowana jest do przeprowadzenia konkursu. Podpieramy się rozporządzeniem Ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego z 26 lipca 2012, w którym czytamy: w sprawie wykazu samorządowych inwestycji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu.

O konkursie jednak dowiedzieć się czegokolwiek jest bardzo trudno. Po raz pierwszy próbujemy skontaktować się z rzecznikiem prasowym e – mailow 24 czerwca.Dzień później, czyli 25 czerwca dostajemy odpowiedź.

Szanowna Pani kadencja obecnego dyrektora kończy się w sierpniu 2014. W związku z tym wszczęte będą stosowne procedury( wszelkie informacje znajda się w BIP Urzędu Miejskiego w Będzinie. Niestety w tym tygodniu spotkanie nie jest możliwe.

- pisze Rafał Adamczyk, rzecznik prasowy UM w Będzinie.

Proponujemy zatem kolejne spotkanie 30 czerwca, niestety w tym dniu rzecznik ma wyłączony telefon komórkowy i przesyła wiadomość e – milową, która brzmi następująco:

Szanowna Pani ,przykro mi , ale z uwagi na napięty harmonogram, nie mam możliwości nagrania. Nadmieniam, że informacje z 25 czerwca są nadal aktualne.

- pisze Rafał Adamczyk, rzecznik prasowy UM w Będzinie.

W między czasie kontaktujemy się z Ministerstwem Kultury w Warszawie. Chcemy zapytać, kiedy powinien być ogłoszony konkurs, tam odsyłają nas do będzińskiego magistratu, gdyż Teatr Dzieci Zagłębia nie jest instytucją prowadzoną przez tę jednostkę.

Próbujemy porozmawiać na temat konkursu z władzami miasta również podczas gali 15- lecia powiatu będzińskiego, jednak i wtedy nie znajdują dla nas czasu.

Informacji o konkursie szukamy zatem dalej, skoro rzecznik nie udziela nam informacji, wybieramy się ponownie do urzędu miasta. Próbujemy spotkać się z panią wiceprezydent Darią Paterek, niestety sekretarka twierdzi, że spotkanie jest niemożliwe, bo pani prezydent wyjeżdża w delegację. Wchodzi do pokoju i znika na 1, 5 minuty. Następnie wychodzi ze stwierdzeniem, że pani v-ce prezydent nie ma.

Z nieoficjalnych informacji, do których udaje nam się dotrzeć wynika, że konkurs ogłoszony będzie 1 lipca. Do mediów taka informacja powinna wpłynąć na 3 miesiące przed ogłoszeniem konkursu. Jak ustalamy Organizator konkursu, czyli w tym wypadku Gmina Będzin, może skrócić ten czas wewnętrznymi rozporządzeniami. Do treści tych rozporządzeń nie docieramy.Przewidywalny termin rozstrzygnięcia konkursu to 29 sierpnia.

Nie jest tajemnicą, że kończy się kadencja Dariusza  Wiktorowicza, pytamy czy będzie kandydował na stanowisku dyrektora.

Jeżeli będzie konkurs to tak, nigdzie nie zgłaszałem informacji,że nie będę przystępował do konkursu. Przed nami kolejne plany.

- podkreśla Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia.

Pan dyrektor pozyskał wiele środków z ministerstwa, najbardziej zadowoleni są najmłodsi widzowie. Jeżeli to ode mnie by zależało, to przedłużyłbym kadencję Dariusza Wiktorowicza.

- dodaje Radosław Baran,radny powiatu będzińskiego, były prezydent miasta.

Na blogu byłego prezydenta Będzina pojawił się wpis na temat Teatru Dzieci Zagłębia. Ale nie tylko działalność teatru poddawana jest osądom, w innych będzińskich instytucjach kultury też zadawane jest wiele pytań.

Dotarły do naszej redakcji również słuchy o konfliktogennej sytuacji dyrektora Wiktorowicza i pracowników. Zapytaliśmy również dyrektora, czy o takim wniosku słyszał.

Proszę pytać pracowników, ja nie mam żadnych problemów z ludźmi, z którymi współpracuje, ci którzy wypisują jakieś rzeczy na portalach społecznościowych nie są już moimi pracownikami.

- podkreśla Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia.

Wśród zbierania informacji na temat konkursu przyjrzyjmy się nieco głębiej wnioskowi połączenia Teatru Dzieci Zagłębia  z Ośrodkiem Kultury.

Wystosowałem taki wniosek, ponieważ przewiduje to ustawa. Złożyłem to pismo, w związku z tym, że chciałbym aby dyskusja na temat Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie rozpoczęła się.

- mówi Michał Kusztal, aktor, reżyser.

Sytuacja na temat Teatru Dzieci zagłębia również została ujęta we wniosku do prezydenta.

Są to kwestie zapomnianej promocji, niestosowanej promocji, kwestie odrzucenia jakichkolwiek działań strategicznych. Teatr przyjął tzw. strategię publiczności zorganizowanej, to młodzież z okolicznych szkół. Teatr musi wychodzić na przeciw społeczeństwu.

- dodaje Michał Kusztal, aktor, reżyser.

Materiał powstawał od 24 czerwca, wtedy po raz pierwszy kontaktowaliśmy się z rzecznikiem Urzędu Miasta w Będzinie, panem Rafałem Adamczykiem. 1 lipca w prasie  i BIP pojawia się ogłoszenie konkursu na Dyrektora Teatru Dzieci Zagłębia. Dlaczego urząd miasta nie mógł przekazać nam tej informacji wcześniej, nadal nie wiemy. Ale wiemy na pewno, że zarówno rzecznik prasowy jak i przedstawiciele miasta to osoby publiczne, które są przecież odpowiedzialne za udzielanie informacji. Pytanie pozostaje tylko jedno, jak długo będziemy pozwalać, aby na scenie politycznej reprezentowały nas osoby, które nie do końca wiedzą, jak powinna wyglądać ich rola.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress