Bogate miasto na prawach powiatu

2014-07-25

Dąbrowa Górnicza to drugie najbogatsze miasto na prawach powiatu w Polsce, wyprzedza ją tylko Sopot.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Jak wynika z rankingu miesięcznika samorządowego Wspólnota dochód „na głowę” dąbrowianina za rok 2013 wyniósł 4470,78 zł. Warto nadmienić, że w porównaniu do ubiegłego roku, Dąbrowa Górnicza odnotowała awans o 10 pozycji. Oprócz drugiego miejsca w skali kraju, miasto może pochwalić się tytułem najbogatszego miasta na prawach powiatu w województwie śląskim.

Dopiero co w innym rankingu zostaliśmy wyróżnieni za najlepsze pozyskiwanie środków unijnych. Wszystko to jest efektem konsekwentnych działań, a mamy nadzieję, że będzie jeszcze lepiej. Złożyła się na to  m.in. sprzedaż Tauronowi udziałów w elektrociepłowni. Na wysokość naszych dochodów ma też wpływ obecność w mieście takiego zakładu jak Huta Katowice (ArcelorMittal Poland). Przypomina, że niebawem niemal 260 ha terenów inwestycyjnych w mieście zostanie przyłączonych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co powinno zachęcić kolejnych inwestorów.

- podkreśla Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy UM Dąbrowa Górnicza.

Sosnowiec uplasował się na 46. miejscu w skali kraju. Średni dochód na głowę w mieście wynosi obecnie 2839,32 zł. W kategorii miast powiatowych na 47. miejscu w tabeli znajdziemy Będzin (2606, 84 zł). Najbogatszym regionem Polski, już trzeci rok z rzędu został Dolny Śląsk.

Rok 2013 był nieco lepszy dla samorządów od lat poprzednich. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku laty sytuacja jest nadal bardzo trudna. PKB rośnie bardzo powoli, bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, a o dynamicznych rocznych przyrostach wielkości budżetów lokalnych na razie można zapomnieć

– ocenia prof. Paweł Swianiewicz, ekonomista.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress