Fontanna to nie kąpielisko !

2014-07-16

30 kresek powyżej zera sprawia, że ludzie w miastach szukają ochłodzenia. Inspektorat Sanitarny ostrzega: Kąpiel w fontannach może być ryzykowna!


Jedno jest pewne, fontanny nie można nazwać kąpieliskiem. Pozostaje zadać pytanie, Czy kąpiel w takim miejscu jest jednak całkowicie zabroniona?

Śląski Państwowy Inspektorat Sanitarny zwraca uwagę, że fontanna to nie jest miejsce przeznaczone do kąpieli, to tylko element dekoracyjny miasta.

Nie badamy wody z tego typu obiektów, woda tam nie jest poddawana procesom dezynfekcji, a występujące w niej drobnoustroje mogą powodować zmiany skórne oraz negatywnie oddziaływać na układ pokarmowy w przypadku konsumpcji takiej wody.

- relacjonuje Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Katowicach.

Woda znajdująca się w fontannach najczęściej posiada obieg zamknięty, oznacza to, że nie jest wymieniana nawet przez kilka tygodni.

Wykorzystywanie takich miejsc do zabawy i kąpieli stwarza zagrożenie epidemiczne i niesie ryzyko zachorowań wśród ludzi, zwłaszcza małych dzieci. Nikt nie zadaje sobie sprawy, że namnażają się tam drobnoustroje, bakterie salmonelli, grzybów, jak i jaja pasożytów odzwierzęcych. 

-podkreśla Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Katowicach.

Woda w fontannach może być również zanieczyszczana przez ptactwo, zwierzęta, zwłaszcza psy. To także miejsce, z którego korzystają bezdomni.

Straż miejska w Będzinie informuje, że za kąpiel w fontannie można otrzymać mandat karny ( na podstawie Ustawy z dnia 20 maja 1971 r., art.55 kodeksu wykroczeń).

Grozi również kara grzywny do 250 zł, Strażnicy Miejscy udzielają jednak najczęściej pouczeń, informując przy tym o zagrożeniach wynikających z korzystania z wody występującej w fontannach. Przy fontannach na tablicach znajdują się stosowne informacje o zakazie wchodzenia do wody.

- dodaje Ireneusz Błach, komendant Straży Miejskiej w Będzinie.

Z miejskich fontann najczęściej korzystają dzieci. Straż Miejska przypomina, że za najmłodszych odpowiedzialność karną ponoszą rodzice, bądź opiekunowie. Pamiętać musimy o jednym, że wakacje to nie tylko beztroski wypoczynek, ale również zdrowy rozsądek, który powinien nam towarzyszyć podczas letnich wojaży.

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress