Nowe życie dworca Sosnowiec Maczki

2014-07-28

Politechnika Śląska i PKP S.A. utworzą Centrum Naukowo – Dydaktyczne Transportu Kolejowego. Siedzibą jednostki naukowej będzie budynek dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach, na który przez wiele lat nie było pomysłu. 

Dworzec Sosnowiec Maczki to jeden z najstarszych świadków historii kolei na ziemiach polskich i historii Zagłębia Dąbrowskiego. Od wielu lat nieczynny i popadający w coraz większą ruinę.

Wygląda jak trup, ostatnio czytałam w prasie, że to najgorszy dworzec na Śląsku, jest strasznie zaniedbany, kiedyś tętnił życiem, teraz to ruina, kiedyś jak mnie mamusia tutaj przywiozła rosły na nim piękne kwiaty i klomby.

- mówią mieszkańcy Sosnowca.

Kwiaty i klomby już niedługo pojawią się znowu, dworzec zamieni się w Centrum Naukowo- Dydaktyczne Transportu Kolejowego.

To będzie jednostka naukowa Politechniki Śląskiej. PKP S. A. udostępni zabytkowy budynek dworca kolejowego, zostanie on odrestaurowany i dostosowany do pełnienia funkcji dydaktycznych i badawczych.

- informuje Paulina Jankowska, Biuro Prasowe PKP S. A.

Centrum pozwoli na kształcenie inżynierów dla potrzeb kolei w ramach trzech specjalizacji.

Renowacją budynku zajmie się PKP, będziemy starali się  o pozyskanie unijnego dofinansowania na ten cel.

- dodaje Paulina Jankowska, Biuro Prasowe PKP S.A.

O zabytkowy dworzec 4 lata walczył również poseł Jarosław Pięta.

Na pewno będzie to duży zastrzyk finansowy dla dzielnicy Maczki, to nie jest inwestycja miejska, to inwestycja defacto rządowa, bo to będą projekty unijne przy wkładzie własnym.

- podkreśla Jarosław Pięta, poseł na Sejm RP.

Choć trudno o perełce architektury nie słyszeć, pytań w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu o historyczny obiekt jest niewiele, częściej padają pytania o dzielnicę Maczki.

Najczęściej pytają rowerzyści, jest tam wiele terenów zielonych, zabytków, między innymi dworzec w Maczkach, który już niedługo zmieni oblicze.

- informuje Paweł Pytel, Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu.

Informacja o odrestaurowaniu dworca ucieszyła wielu mieszkańców, dała nadzieję, że dzielnica Maczki wróci do lat świetności.A ten choć zapomniany w dużej mierze przez lokalizację  nie będzie dzielił miasta na bogate tereny zachodnie i biedne dzielnice wschodnie. To szansa na modernizację dzielnicy.

Do Maczek zaczną znowu przybywać ludzie, zacznie kursować znowu pociąg, pojawią się studenci, to centrum da nowe życie dzielnicy.

- mówi Stanisław Stawarz, przewodniczący Rady Dzielnicy Maczki.

Pomysł jak mówi z-ca prezydenta miasta Sosnowca to duży krok do przodu dla dzielnicy Maczki.

- informuje Ryszard Łukawski, z-ca prezydenta miasta Sosnowiec.

Miejmy nadzieję, że już niedługo usłyszymy pozytywne głosy mieszkańców na temat dworca.Centrum rozpocznie swoją działalność 1 października 2016 roku.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress