Dąbrowska porodówka wstrzymała przyjęcia

2014-07-15

Kobiety mieszkające w Dąbrowie Górniczej nie mają możliwości rodzenia w swoim mieście.

Z informacji, do których udało nam się dotrzeć, obecnie na oddziale ginekologiczno – położniczym dąbrowskiego szpitala nie ma lekarza neonatologa, który przebywa na L4. Drugi lekarz, który pracuje w pełnym wymiarze godzinowym jest na urlopie. Szpital nie przygotował żadnego zastępstwa. Pacjentki wypisywane są do domu, a  nowych przyjęć nie ma.

Sprawdziliśmy w NFZ, czy taka sytuacja w ogóle może mieć miejsce.

Ponieważ do Śląskiego OW NFZ do 14 lipca nie dotarła informacja ze Szpitala Specjalistycznego im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej dot. czasowego zawieszenia działalności oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego dyrektor Śląskiego OW NFZ zdecydował o podjęciu działań sprawdzających (wzywamy szpital do niezwłocznych wyjaśnień).

 - mówi Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

Joanna Mizera, naczelnik Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej UM Dąbrowa Górnicza całą sprawę komentuje następująco.

Zgodnie z zawartym kontraktem, w takiej sytuacji dyrekcja szpitala powinna poinformować Narodowy Fundusz Zdrowia o chwilowej niemożliwości realizacji zadania i wskazywać pacjentom, gdzie takie świadczenie może być realizowane. Z informacji, które przekazał nam szpital, wszystkie wymogi zostały spełnione.

W 2013 roku w Dąbrowie Górniczej przyszło na świat pond 570 małych dąbrowian. Jeżeli porodówka nie będzie przyjmowała przyszłych mam, to pewnie w tym roku będzie ich jeszcze mniej.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress