Rok po rewolucji śmieciowej

2014-07-04

W tym miesiącu mija rok od wprowadzenia w życie ustawy śmieciowej. Co zmieniło się przez ostatnie 12 miesięcy?

Postanowiliśmy sprawdzić to w Dąbrowie Górniczej.

Podsumowując pierwszy rok funkcjonowania w gminie Dąbrowa Górnicza nowego systemu gospodarowania odpadami trzeba stwierdzić, że działania związane z wprowadzaniem nowego systemu gospodarowania odpadami zostały przeprowadzone w sposób poprawny. Dzięki rozpoczęciu prac związanych z wprowadzeniem odpowiednich przepisów już w grudniu 2011 r. wszystkie uchwały zostały poparte wnikliwą analizą potrzeb wytwórców odpadów na podstawie informacji zbieranych z wszelkich możliwych źródeł.

- mówi Roman Zalas z wydziału gospodarki komunalnej UM w Dąbrowie Górniczej.

Dąbrowa Górnicza jeszcze przed zmianą przepisów posiadała na swoim terenie rozbudowany system selektywnej zbiórki odpadów opierający się na rozlokowanych na terenie osiedli ponad 300 trójpojemnikowych punktach.

W chwili obecnej infrastruktura pojemnikowa rozrosła się o kolejne 165 gniazd selektywnej zbiórki odpadów, a podmiotom działającym na terenie dostarczono łącznie 1750 pojemników pojemności 1100 l.

- dodaje Roman Zalas.

Porównując dane dotyczące ilości odpadów zbieranych selektywnie warto zwrócić uwagę na wzrost jaki nastąpił po zmianie przepisów.

2013 r

Tworzywa sztuczne, metal, opakowania wielomateriałowe

Szkło

Papier

I półrocze

386, 86 Mg

609,38 Mg

146,07 Mg

II półrocze

961,98 Mg

906,98 Mg

527,68 Mg

Jak zmiany oceniają dąbrowianie? Niestety do tej pory nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych, które miałby na celu ocenę poziomu zadowolenia mieszkańców z nowym systemem. Miejski Zakład Gospodarowania Odpadami w Dąbrowie Górniczej informuje, że prowadzi jednak działania mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej.

W celu zwiększenia zadowalania mieszkańców z funkcjonowania nowego dla wszystkich systemu, oraz wyeliminowania drobnych problemów z dostosowaniem się do nowych przepisów nieustannie prowadzone są analizy raportów oraz sygnałów dostarczanych przez wykonawcę. Nie bez znaczenia pozostają tutaj sugestie i spostrzeżenia osób najbardziej zainteresowanych porządkiem i czystością gminy, czyli naszych mieszkańców i przedsiębiorców działających na terenie Dąbrowy Górniczej.

- mówi Roman Zalas.

Największy problem jaki pojawił się po zmianie przepisów to bark świadomości jak należycie postępować z odpadami.

Aktualnie nagminne są sytuacje, w których mieszkańcy nie zmniejszają objętości odpadów wrzucanych do pojemników do selektywnej zbiórki surowców, albo wręcz pozostawiają je w ich sąsiedztwie. Postępowanie takie prowadzi do nagminnych przepełnień pojemników, w których faktycznie znajduje się niewielka masa odpadów.

- komentuje Roman Zalas.

Warto dodać, że póki co stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości pozostaje niezmienna i wynosi odpowiednio 10 złotych od osoby i 15 złotych w przypadku nie stosowania się do zasad selektywnej zbiórki odpadów.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress