Uważaj złodziej !

2014-07-18

Będzińskie targowisko – wiele stoisk, ogromna liczba kupujących, duży ruch, ścisk i tłok. Doświadczony kieszonkowiec działa szybko i sprawnie.

Policja każdego roku wypowiada wojnę kieszonkowym złodziejom. Celem działań jest także uświadamianie ludzi o zagrożeniach.

Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub czytania rozkładu jazdy autobusów, wielokrotnie sami aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej, takie zamieszanie osłabia ostrożność, trudno jest ich rozpoznać w tłumie, wygląd zewnętrzny o niczym nie świadczy, przestępca nie musi mieć charakterystycznego wyglądu, wręcz przeciwnie – zazwyczaj sprawcy doskonale potrafią wtopić się w tłum.

- relacjonuje Komenda Powiatowa Policji w Będzinie.

Niestety wykrywalność takich przestępstw jest bardzo niska. Między innymi dlatego, że kieszonkowcy nie działają sami.Poza targowiskiem najczęstszym miejscem kradzieży są placówki handlowe, dworce PKP i PKS, przystanki, a przede wszystkim środki komunikacji miejskiej.

Z kolei na terenie miejskiego targowiska o obecności kieszonkowców przypominają komunikaty z radiowęzła.

Raz mnie okradli właśnie na targowisku, słyszałam komunikat, ale nie pilnowałam swojej siatki  z zakupami, przestępcy też się nie bali, nawet nie wiem, kiedy zostałam okradziona.

- opowiada Bożena, mieszkanka Będzina.

W codziennym zabieganiu bardzo często popadamy w rutynę, zwyczajnie zapominając o czyhającym niebezpieczeństwie. Jak się go ustrzec.

- portfele, dokumenty, klucze telefony trzymaj zawsze w wewnętrznych kieszeniach marynarki lub w torebce, najlepiej w przegródce z dodatkowym zapięciem. W żadnym wypadku nie wkładaj ich do zewnętrznych, niezapinanych kieszeni kurtek, bluz, płaszczy, a zwłaszcza do tylnych kieszeni spodni – to prawie zaproszenie dla kieszonkowca

- nie trzymaj większych kwot pieniędzy w jednym miejscu, najlepiej rozdziel je na mniejsze sumy i schowaj w kilku schowkach. Nie noś przy sobie więcej pieniędzy niż jest to konieczne

- klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty zawierające Twój adres zamieszkania

- nie noś cennych rzeczy w reklamówkach, otwartych torbach, koszykach – tak pozostawione są dobrze widoczne i łatwo dostępne

-miej swój bagaż zawsze w zasięgu wzroku, w zatłoczonym miejscu trzymaj bagaż przed sobą

- jeśli zauważysz moment kradzieży lub bardzo podejrzanie zachowującą się osobę głośno reaguj i powiadom Policję, starając się jednocześnie zapamiętać jak najwięcej szczegółów

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress