Nie porzucaj psa w wakacje!

2014-07-14

Liczba psów porzuconych w wakacje z roku na rok rośnie.

Upragniony wyjazd wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Często nie mamy co zrobić z czworonożnym przyjacielem, porzucamy go, albo przynosimy pod drzwi schroniska.

Wakacje są drugim  tego typu „świętem” zaraz po Bożym Narodzeniu, kiedy liczba psiaków zwiększa się, 3, 4 dziennie trafiają pod drzwi schroniska, średnio 10%, psów właściciele odbierają po wakacjach, reszta niestety zostaje w schronisku.

- mówi Marcin Jakubczak, kierownik schroniska w Sosnowcu.

To dla psa prawdziwy szok, kiedy zderza się z rzeczywistością schroniska.

W domu jest sam, często jest przywódcą, gdy pojawia się w grupie reaguje agresją, może zacząć gryźć, mieć stany lękowe, depresyjne, zwierzę czuje tak samo jak człowiek.

- przekonuje lekarz weterynarii.

Zwierzęta w schronisku umierają z rozpaczy za właścicielem.

Pozostawienie psa w schronisku, powinno obciążać sumienia ludzi, to tak jakby pozostawili członka rodziny, poza tym wzięcie psa czy kota do domu to obowiązek na całe życie, jeżeli stać nas na wakacje, niech będzie również stać nas na to, aby ktoś z rodziny, przyjaciel zaopiekował się naszym podopiecznym.

- dodaje Ewa Wesoły, prezes Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami Nadzieja na Dom.

Zgodnie z ust. o ochronie zwierząt, oddanie do schroniska, czy porzucenie jest karalne i podchodzi pod znęcanie się nad zwierzęciem.

- mówi Ewa Wesoły, prezes Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami Nadzieja na Dom.

Zabranie psa na wakacje wraz z całą rodziną czy znajomymi, może być bardzo przyjemną perspektywą. Już teraz coraz więcej psów może korzystać z pensjonatów czy hoteli, czasem za drobną opłatą, czasami zupełnie bezpłatnie.

Jak przekonuje behawiorysta zwierzęcy, wakacje można spędzić z psem.

To doskonała zabawa, chodzi tutaj przede wszystkim o aktywność fizyczną, która prowadzi do głębszego poznania i zaakceptowania się wzajemnie.

Nie zapominajmy,że psy czy koty mogą latać samolotem, zatem istnieje możliwość wspólnych wakacji.

Dokumentem niezbędnym do podróżowania czworonoga drogą lotniczą jest paszport, spełniający wymogi określone w przepisach unijnych. Przed jego wyrobieniem trzeba zarejestrować pupila poprzez oznakowanie tatuażem lub implantację mikroczipu. Pamiętać trzeba, że tatuaż nie jest akceptowany w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i na Malcie.Potem należy udać się do lekarza weterynarii, posiadającego stosowne uprawnienia do wydania paszportu. W trakcie tych formalności wpisuje się informacje związane ze stanem zdrowia, o odbytym ewentualnym leczeniu, ale niezbędnym wymogiem są aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Aby zatem nasz przyjaciel podróżował samolotem musi mieć ukończone trzy miesiące, gdyż wcześniej nie będzie miał stosownych zaświadczeń. Państwa unijne mogą zezwolić na przemieszczanie zwierząt w młodszym wieku i nie zaszczepione, jeżeli posiadają paszport i od chwili przyjścia na świat pozostawały w miejscu urodzenia bez kontaktu z dzikimi zwierzętami lub towarzyszy im ich matka, od której są w dalszym ciągu uzależnione. Zawsze jednak wpis do paszportu, dokumentujący ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, jest nieodzowny poza terytorium Unii Europejskiej. W przypadku wjazdu do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii oraz na Maltę wymagane jest dodatkowe potwierdzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał (tzw. badanie serologiczne), wykonane w specjalnym laboratorium. Kolejnym krokiem będzie odrobaczenie i zastosowanie środka przeciwkleszczowego. Gdy nasz pupilek może się już wylegitymować, przystępujemy do zakupu biletu.

- informuje Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach.

Nic jednak nie zastąpi psiakowi miłości właściciela, któremu nigdy nawet nie powinno przejść przez myśl, aby oddać lub pozbyć się swojego zwierzęcia. W ostateczności zawsze możemy skorzystać z serwisu PETSITTER.pl, ma służy on kontaktowaniu się  osób poszukujących opiekuna dla swojego pupila z osobami szukającymi możliwości dodatkowej lub stałej pracy.

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress