Wypadki na ul. Piłsudskiego

2014-07-15

Wymuszanie pierwszeństwa, nadmierna prędkość i brawurowa jazda to główne przyczyny wypadków do jakich dochodzi na ul. Piłsudskiego w Sosnowcu.

Kierowcy czują się tutaj bezkarni.

Brawura i wyprofilowanie tego zakrętu, można to zauważyć jak jest mokro i mamy śliską nawierzchnie, wtedy te wypadki są bardziej nagminne.

- komentuje Bartłomiej Szlachetko, założyciel fanpagu „STOP wypadkom na ul. Piłsudskiego”.

Dźwięk gniecionego wskutek uderzenia metalu spędza sen z powiek osobom mieszkającym w najbliższym otoczeniu tej ruchliwej ulicy.

Każdy z nas zna tutaj taki charakterystyczny dźwięk metalu, który jest gnieciony. Pierwszy odruch to łapiemy za telefon, dzwonimy na pogotowie i biegniemy, żeby kogoś ratować i pomagać.

- dodaje Bartłomiej Szlachetko.

Na newralgicznym odcinku ul. Piłsudskiego obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, ustawione są również bariery energochłonne.

Bariery energochłonne zostały postawione tuż wyjściu z łuku na Katowice. Pomimo, że jest tam znak mówiący, że należy zwolnić do 40 km/h niestety kierowcy myślą, że są tak sprawni i mają takie umiejętności, że potrafią ten zakręt pokonać z prędkością dwukrotnie wyższą.

- komentuje Rafał Łysy, rzecznik UM w Sosnowcu.

Jak wynika z policyjnych statystyk kierowcy nagminnie łamią tutaj przepisy, a domniemanych umiejętności zapanowania nad pojazdem niejednokrotnie im brakuje.

Jeżeli chodzi o 2014 rok to w tym miejscu odnotowaliśmy łącznie 13 zdarzeń drogowych, z czego 12 to były kolizje, a jedno to wypadek drogowy. Jeżeli chodzi o przyczyny to z uwagi na trudne uwarunkowania ruchu w 10 przypadkach mieliśmy do czynienia z nieudzieleniem pierwszeństwa przejazdu, a w trzech pozostałych z niezachowaniem należytej ostrożności podczas kierowania pojazdem.

- mówi nakom. Mariusz Łabędzki, naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Sosnowcu.

Tak dochodzi do tragedii, w których na przestrzeni kilkunastu lat wiele osób zapłaciło najwyższą cenę. Problem z przekraczaniem prędkości na ul. Piłsudskiego ma rozwiązać budowa ronda. Jak informuje Rafał Łysy w tej chwili trwają procedury przetargowe.

Jest to inwestycja, na którą czekają mieszkańcy i my także, bo pomimo ustawienia znaków, pomimo informacji i licznych ograniczeń to niestety nic nie działa na niektórych kierowców, których brawura ponosi bardzo mocno. W tamtym miejscu mieliśmy kilka bardzo groźnych wypadków łącznie z wypadkami śmiertelnymi.

- mówi Rafał Łysy.

Rondo ma być lekarstwem na szarżujących i nieostrożnych kierowców będzie ono gotowe jednak dopiero w sierpniu przyszłego roku. Do tego czasu, dla własnego bezpieczeństwa – zwolnijcie!

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress