Społeczne koszty bezpieczeństwa imprez sportowych

2014-08-25

Kilka milionów złotych rocznie, właśnie tyle wydaje policja na zabezpieczanie masowych imprez sportowych. Tylko w samym województwie śląskim takich wydarzeń jest kilkaset w sezonie.

Jak podaje policja ilość mundurowych kierowanych do zapewniania porządku podczas imprez sportowych jest tożsama z liczbą osób pracujących w dużej komendzie miejskiej lub powiatowej. Śląscy policjanci przygotowali film obrazujący skalę zjawiska i związane z nim problemy. Najbardziej kosztowne okazują się być mecze piłki nożnej.

Koszty jakie ponoszą wszyscy obywatele, w tym oczywiście policja, związane z negatywnym zachowaniem pseudokibiców sportowych głównie kibiców piłkarskich są ogromne. Nie tylko koszty finansowe nas przerażają, ale również jak my to nazywamy koszty społeczne, dlatego że policjanci kierowani do imprez masowych nie są dostępni w miejscach publicznych a więc tam gdzie obywatele tego od nas oczekują.

- informuje mł. insp. Grzegorz Baczyński, naczelnik Wydziału Sztab Policji KWP w Katowicach.

Koszty związane z aktami wandalizmu, jakich dopuszczają się pseudokibice uderzają w kieszeń każdego z nas. Bo gdy kończy się mecz oni wychodzą na ulicę i niszczą niekiedy wszystko co spotkają na swojej drodze.

- mówi mł. insp. Grzegorz Baczyński, naczlnik Wydziału Sztab Policji KWP w Katowicach.

 Dewastowanie środków komunikacji publicznej powoduje to, że nie możemy zamówić nowego tramwaju czy autobusu, dewastowanie przejścia podziemnego powoduje, że nie możemy wyremontować jakiegoś fragmentu chodnika czy drogi.Wydawanie pieniędzy na zabezpieczenie imprez sportowych również powoduje że często brakuje środków na coś ważniejszego, co mogłoby powodować, że te imprezy sportowe byłyby ciekawsze, że nasi sportowcy odnosili by większe sukcesy, a co ważne nasze dzieci miałyby co robić.

- dodaje Arkadiusz Chęciński, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Prawdziwe kibicowanie to doping, zdrowe emocje, fantastyczna rywalizacja, w takim kierunku powinien zmierzać widz, który wierzy w swój zespół, rozumie trudności, które mają zawodnicy jak i trener.

- podkreśla Adam Nawałka, trener, selekcjoner Reprezentacji Polski.

No właśnie, kibicuje, a nie demoluje. Bo to przecież powinna być fantastyczna zabawa i miłe spędzenie wolnego czasu, a nie szarpanina, która przeradza się często w bestialskie czyny.

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress